TOL-35-III-IV-5 TOL-35-III-IV-5
4.9 63
The number of secondary windings - 2;
Rated voltage - 35kV;
Maximum operating voltage - 40.5 kV;
Rated secondary - 5A;
Rated primary current - 300A, 400A, 500A, 600A, 750A, 800A, 1000A, 1200A, 1500A, 2000A;
Accuracy class - 0,2 S, 0,2, 0,5 S, 0,5, 1, 3, 10, 5P, 10P.
Electrical measuring instruments
transformers industrial (T-0,66, TSh-0,66, KTPVSH and others)
current transformers
TOL-35-III-IV-5 transformer image.
Price:
on request
Product information updated 14 April 2026.
print
Technical characteristics
Transformers are designed for outdoor use in open-voltage switchgear 35kV.
Technical characteristics of the instrument current transformers TOL-35-III-IV-5:
Rated voltage - 35kV;
Maximum operating voltage of the device current transformer TOL-35-III-IV-5 - 40.5 kV;
Rated frequency AC - 50Hz or 60Hz;
Rated secondary current of the current transformer unit TOL-35-III-IV-5 - 5A;
Accuracy class of the instrument current transformer TOL-35-III-IV-5:
- Secondary winding for measurement - 0,2 S, 0,2, 0,5 S, 0,5, 1, 3, 10;
- Secondary protection - 5P, 10P;
Rated secondary current transformer load device TOL-35-III-IV-5, with a power factor:
- Cos φ = 0,8 - secondary winding for measurement - 20V · A, 30 V · A;
- Cos φ = 0,8 - secondary protection - 15 V · A · A 20V, 30V · A;
Three-second thermal current:
- At rated primary current 300A - 80kA;
- At rated primary current 400A - 80kA;
- At rated primary current 500A - 80kA;
- At rated primary current 600A - 80kA;
- At rated primary current 750A - 80kA;
- At rated primary current 800A - 80kA;
- At rated primary current 1000A - 128kA;
- At rated primary current 1200A - 128kA;
- At rated primary current 1500A - 128kA;
- At rated primary current 2000A - 154kA;
Rated peak withstand current instrument transformer TOL-35-III-IV-5:
- At rated primary current 300 A - 10 kA;
- At rated primary current 400A - 13kA;
- At rated primary current 500A - 17kA;
- At rated primary current 600A - 20kA;
- At rated primary current 750A - 25kA;
- At rated primary current 800A - 27kA;
- At rated primary current 1000A - 34kA;
- At rated primary current 1200A - 40kA;
- At rated primary current 1500A - 50kA;
- At rated primary current 2000A - 60kA;
Rated current of the device current transformer TOL-35-III-IV-5
Accuracy class
DC resistance of the windings
300A
№ 1
#2
0.09 Ohm
0.15 Ohm
400A
№ 1
#2
0.12 Ohm
0.20 Ohm
500A
0.15 Ohm
0.25 Ohm
600A
0.17 Ohm
0.29 Ohm
750A
0.22 Ohm
0.37 Ohm
800A
0.24 Ohm
0.40 Ohm
1000A
0.24 Ohm
0.43 Ohm
1200A
0.28 Ohm
0.51 Ohm
1500A
0.35 Ohm
0.64 Ohm
2000A
0.31 Ohm
0.82 Ohm
Rated secondary current transformer load device TOL-35-III-IV-5, VA
Ratio of transformation
Rated current ratio
300/5
44
48
52
54
57
57
31
32
33
27
General view of the device shown in Figure 1;
Figure 1: General view of the instrument current transformer TOL-35-III-IV-5
TOL-35-III-IV-5 - current transformer
Dimensions and weight of the device current transformer TOL-35-III-IV-5 are shown in Table 3;
Table 3 Dimensions and weight of the device current transformer TOL-35-III-IV-5
Dimensions.
Weight
h1
H2
S
593mm
731mm
8.5 mm
85kg
The transformers are manufactured in climatic design "UHL" and are intended for indoor use in:
Height above the sea level - no more than 1000 m.
- Ambient temperature with the heat the air inside the switchgear - from -60 ° C to +50 ° C;
- Working position - vertical;
- Internal insulation casting, heat resistance class "B" and flammability class FH (PG) 1;
- External insulation cast, thermal class «Y» and flammability class FH (PG) 3;
- Equipment designed for the total mechanical load from the wind at a speed of 40 m / s, with a wall thickness of glaze ice relief 20mm and hold no more than 500N (50kgs)