TOL-35-III-III TOL-35-III-III
4.9 63
The number of secondary windings:
- For measurements - 1;
- For protection - 2;
Rated voltage - 35kV;
Maximum operating voltage - 40.5 kV;
Rated secondary - 1A, 5A;
Rated primary current - 500A, 1000A, 1500A, 2000A, 3000A;
Accuracy class - 0,2 S, 0,2, 0,5 S, 0,5, 5P, 10P.
Electrical measuring instruments
transformers industrial (T-0,66, TSh-0,66, KTPVSH and others)
current transformers
TOL-35-III-III transformer image.
Price:
on request
Product information updated 11 April 2026.
print
Technical characteristics
Transformers are designed for outdoor use in open-voltage switchgear 35kV.
The device has a modification CT TOL-35-III-III-1.
Technical characteristics of the instrument current transformers TOL-35-III-III:
- For measurements - 1;
- For protection - 2;
Rated voltage - 35kV;
Maximum operating voltage of the device current transformer TOL-35-III-III - 40,5 kV;
Rated frequency AC - 50Hz or 60Hz;
Rated secondary current of the current transformer unit TOL-35-III-III - 1A, 5A;
Accuracy class of the instrument current transformer TOL-35-III-III:
- Secondary winding for measurement - 0,2 S, 0,2, 0,5 S, 0,5;
- Secondary protection - 5P, 10P;
Rated secondary current transformer load device TOL-35-III-III at a power factor:
- Cos φ = 0,8 - secondary winding for measurement - 30V · A;
- Cos φ = 0,8 - secondary protection - 50V · A;
Rated current ratio secondary instrument current transformer TOL-35-III-III for protection - 20;
Nominal safety factor of instruments for the measurement of the secondary winding - 5, 6;
Three-second thermal current instrument transformer current TOL-35-III-III:
- At the rated secondary current of 5A:
- At rated primary current 500A - 49kA;
- At rated primary current 1000A - 49kA;
- At rated primary current 1500A - 49kA;
- At rated primary current 2000A - 57kA;
- At rated primary current 3000A - 57kA;
- At the rated secondary current of 1A:
Rated peak withstand current instrument transformer TOL-35-III-III:
- At rated primary current 500A - 125kA;
- At rated primary current 1000A - 125kA;
- At rated primary current 1500A - 125kA;
- At rated primary current 2000A - 145kA;
- At rated primary current 3000A - 145kA;
Rated current of the device current transformer TOL-35-III-III
Accuracy class
DC resistance of the windings
500A, 1000A
№ 1
#2
0.24 Ohm
0.46 Ohm
1500A
№ 1
#2
0.36 Ohm
0.58 Ohm
2000A
0.46 Ohm
0.8 Ohm
3000A
0.7 Ohm
1.09 Ohm
1000A
6.62 Ohm
9.92 Ohm
1500A
8.11 Ohm
15.8 Ohm
2000A
12 Ohm
20.1 Ohm
3000A
18.5 Ohm
25.1 Ohm
Rated secondary current transformer load device TOL-35-III-III, V · A
Ratio of transformation
Rated current ratio
500/5, 1000/5
87
77
70
60
79
71
63
58
General view of the device shown in Figure 1;
Figure 1: General view of the instrument current transformer TOL-35-III-III
TOL-35-III-III - Current transformer - Drawing.
Dimensions and weight of the device current transformer TOL-35-III-III are shown in Table 3;
Table 3 Dimensions and weight of the device current transformer TOL-35-III-III
Embodiment
Rated primary current
Dimensions.
Weight
L1
L2
L3
L4
S
TOL-35-III-III
500A, 1000A, 1500A, 2000A, 3000A
630mm
652mm
512mm
552mm
12mm, 15mm, 20m
193kg
TOL-35-III-III-1
540mm
598mm
494mm
470mm
The transformers are manufactured in climatic design "UHL" and are intended for indoor use in:
Height above the sea level - no more than 1000 m.
- Ambient temperature with the heat the air inside the switchgear - from -60 ° C to +50 ° C;
- Working position - vertical;
- Internal insulation casting, heat resistance class "B" and flammability class FH (PG) 1;
- External insulation cast, thermal class «Y» and flammability class FH (PG) 3;
- Equipment designed for the total mechanical load from the wind at a speed of 40 m / s, with a wall thickness of glaze ice relief 20mm and hold no more than 500N (50kgs)