TOL-35-III-IV-4 TOL-35-III-IV-4
4.9 63
The number of secondary windings - 1;
Rated voltage - 35kV;
Maximum operating voltage - 40.5 kV;
Rated secondary - 5A;
Rated primary current - 100A, 150A, 200A, 300A, 400A, 600A, 750A, 800A, 1000A, 1200A, 1500A;
current transformers
TOL-35-III-IV-4 transformer image.
Price:
on request
Product information updated 20 April 2026.
print
Technical characteristics
Transformers are designed for outdoor use in open-voltage switchgear 35kV.
Performance measurement chain.
Technical characteristics of the instrument current transformers TOL-35-III-IV-4:
Rated voltage - 35kV;
Maximum operating voltage of the device current transformer TOL-35-III-IV-4 - 40.5 kV;
Rated frequency AC - 50Hz or 60Hz;
Rated secondary current of the current transformer unit TOL-35-III-IV-4 - 5A;
Accuracy class of the instrument current transformer TOL-35-III-IV-4:
- Secondary winding for measurement - 0,2 S, 0,2, 0,5 S, 0,5, 1, 3, 10;
- Secondary protection - 5P, 10P;
Rated secondary current transformer load device TOL-35-III-IV-4 with a power factor:
- Cos φ = 0,8 - secondary winding for measurement - 10V · A · A 20 V, 30 V · A, 40 V · A;
- Cos φ = 0,8 - secondary protection - 10V · A · A 20 V, 30 V · A, 40 V · A;
Three-second thermal current:
- At rated primary current 100A - 25kA;
- At rated primary current 150A - 25kA;
- At rated primary current 200A - 25kA;
- At rated primary current 300A - 25kA;
- At rated primary current 400A - 25kA;
- At rated primary current 600A - 25kA;
- At rated primary current 750A - 25kA;
- At rated primary current 800A - 25kA;
- At rated primary current 1000A - 25kA;
- At rated primary current 1200A - 25kA;
- At rated primary current 1500A - 25kA;
Rated peak withstand current instrument transformer TOL-35-III-IV-4:
- At rated primary current 100A - 64kA;
- At rated primary current 150A - 64kA;
- At rated primary current 200A - 64kA;
- At rated primary current 300A - 64kA;
- At rated primary current 400A - 64kA;
- At rated primary current 600A - 64kA;
- At rated primary current 750A - 64kA;
- At rated primary current 800A - 64kA;
- At rated primary current 1000A - 64kA;
- At rated primary current 1200A - 64kA;
- At rated primary current 1500A - 64kA;
Rated current of the device current transformer TOL-35-III-IV-4
Accuracy class
DC resistance of the windings
300A
№ 1
#2
0.19 Ohm
0.19 Ohm
600A
№ 1
#2
0.38 Ohm
0.38 Ohm
1200A
1.01 Ohm
1.01 Ohm
1500A
1.27 Ohm
1.27 Ohm
Rated secondary current transformer load device TOL-35-III-IV-4, VA
Figure 1: General view of the instrument current transformer TOL-35-III-IV-4
TOL-35-III-IV-4 - current transformer
Dimensions and weight of the device current transformer TOL-35-III-IV-4 are shown in Table 3;
Table 3 Dimensions and weight of the device current transformer TOL-35-III-IV-4
S
1028mm
1166mm
7mm
110kg
- Equipment designed for the total mechanical load from the wind at a speed of 40 m / s, with a wall thickness of glaze ice relief 20mm and hold no more than 500N (50kgs)