TOL-35-III-IV-2 TOL-35-III-IV-2
4.9 63
The number of secondary windings - 1;
Rated voltage - 35kV;
Maximum operating voltage - 40.5 kV;
Rated secondary - 5A;
Rated primary current - 100A, 150A, 200A, 300A, 400A, 600A, 750A, 800A, 1000A, 1200A, 1500A;
Accuracy class - 0,2 S, 0,2, 0,5 S, 0,5, 1, 3, 10, 5P, 10P.
Electrical measuring instruments
transformers industrial (T-0,66, TSh-0,66, KTPVSH and others)
current transformers
TOL-35-III-IV-2 transformer image.
Price:
on request
Product information updated 19 April 2026.
print
Technical characteristics
Transformers are designed for outdoor use in open-voltage switchgear 35kV.
Design for safety circuits.
Technical characteristics of the instrument current transformers TOL-35-III-IV-2:
Rated voltage - 35kV;
Maximum operating voltage of the device current transformer TOL-35-III-IV-2 - 40.5 kV;
Rated frequency AC - 50Hz or 60Hz;
Rated secondary current of the current transformer unit TOL-35-III-IV-2 - 5A;
Accuracy class of the instrument current transformer TOL-35-III-IV-2:
- Secondary winding for measurement - 0,2 S, 0,2, 0,5 S, 0,5, 1, 3, 10;
- Secondary protection - 5P, 10P;
Rated secondary current transformer load device TOL-35-III-IV-2, with a power factor:
- Cos φ = 0,8 - secondary winding for measurement - 10V · A · A 20 V, 30 V · A, 40 V · A;
- Cos φ = 0,8 - secondary protection - 10V · A · A 20 V, 30 V · A, 40 V · A;
Three-second thermal current:
- At rated primary current 100A - 25kA;
- At rated primary current 150A - 25kA;
- At rated primary current 200A - 25kA;
- At rated primary current 300A - 25kA;
- At rated primary current 400A - 25kA;
- At rated primary current 600A - 25kA;
- At rated primary current 750A - 25kA;
- At rated primary current 800A - 25kA;
- At rated primary current 1000A - 25kA;
- At rated primary current 1200A - 25kA;
- At rated primary current 1500A - 25kA;
Rated peak withstand current instrument transformer TOL-35-III-IV-2:
- At rated primary current 100A - 64kA;
- At rated primary current 150A - 64kA;
- At rated primary current 200A - 64kA;
- At rated primary current 300A - 64kA;
- At rated primary current 400A - 64kA;
- At rated primary current 600A - 64kA;
- At rated primary current 750A - 64kA;
- At rated primary current 800A - 64kA;
- At rated primary current 1000A - 64kA;
- At rated primary current 1200A - 64kA;
- At rated primary current 1500A - 64kA;
Rated current of the device current transformer TOL-35-III-IV-2
Accuracy class
DC resistance of the windings
300A
№ 1
#2
0.19 Ohm
0.19 Ohm
600A
№ 1
#2
0.38 Ohm
0.38 Ohm
1200A
1.01 Ohm
1.01 Ohm
1500A
1.27 Ohm
1.27 Ohm
Rated secondary current transformer load device TOL-35-III-IV-2, VA
Ratio of transformation
Rated current ratio
100/5
24
31
32
38
44
56
32
33
33
34
34
General view of the device shown in Figure 1;
Figure 1: General view of the instrument current transformer TOL-35-III-IV-2
TOL-35-III-IV-2 - current transformer
Dimensions and weight of the device current transformer TOL-35-III-IV-2 are given in Table 3;
Table 3 Dimensions and weight of the device current transformer TOL-35-III-IV-2
Dimensions.
Weight
h1
H2
S
1028mm
1166mm
4.5 mm
110kg
The transformers are manufactured in climatic design "UHL" and are intended for indoor use in:
Height above the sea level - no more than 1000 m.
- Ambient temperature with the heat the air inside the switchgear - from -60 ° C to +50 ° C;
- Working position - vertical;
- Internal insulation casting, heat resistance class "B" and flammability class FH (PG) 1;
- External insulation cast, thermal class «Y» and flammability class FH (PG) 3;
- Equipment designed for the total mechanical load from the wind at a speed of 40 m / s, with a wall thickness of glaze ice relief 20mm and hold no more than 500N (50kgs)