TOL-35-III-II TOL-35-III-II
4.9 63
The number of secondary windings:
- For measurements - 1;
- For protection - 2;
Rated voltage - 35kV;
Maximum operating voltage - 40.5 kV;
Rated secondary - 5A;
Rated primary current - 15A, 20A, 30A, 40A, 50A, 75A, 100A, 150A, 200A, 300A, 400A, 600A, 800A, 1000A, 1500A, 2000A;
current transformers
TOL-35-III-II transformer image.
Price:
on request
Product information updated 22 April 2026.
print
Technical characteristics
Transformers are designed for outdoor use in open-voltage switchgear 35kV.
The device has a modification CT TOL-35-III-II-1.
Technical characteristics of the instrument current transformers TOL-35-III-II:
- For measurements - 1;
- For protection - 2;
Rated voltage - 35kV;
Maximum operating voltage of the device current transformer TOL-35-III-II - 40,5 kV;
Rated frequency AC - 50Hz or 60Hz;
Rated secondary current of the current transformer unit TOL-35-III-II - 5A;
Accuracy class of the instrument current transformer TOL-35-III-II:
- Secondary winding for measurement - 0,2 S, 0,2, 0,5 S, 0,5;
- Secondary protection - 5P, 10P;
Rated secondary current transformer load device TOL-35-III-II with a power factor:
- Cos φ = 0,8 - secondary winding for measurement - 30V · A;
- Cos φ = 0,8 - secondary protection - 30V · A;
Rated current ratio secondary instrument current transformer TOL-35-III-II for protection - 20;
Nominal safety factor of instruments for the measurement of the secondary winding - 5;
Three-second thermal current instrument transformer current TOL-35-III-II:
- At rated primary current 15A - 1.0 kA
- At rated primary current 20A - 1.3 kA
- At rated primary current 30A - 1.8 kA
- At rated primary current 40A - 2.5 kA
- At rated primary current 50A - 2.9 kA
- At rated primary current 75A - 4.4 kA
- At rated primary current 100A - 5.9 kA
- At rated primary current 150A - 8.8 kA
- At rated primary current 200A - 12.9 kA
- At rated primary current 300A - 17kA;
- At rated primary current 400A - 24kA;
- At rated primary current 600A - 42kA;
- At rated primary current 800A - 56kA;
- At rated primary current 1000A - 52kA;
- At rated primary current 1500A - 56kA;
- At rated primary current 2000A - 57kA;
Rated peak withstand current instrument transformer TOL-35-III-II:
- At rated primary current 15A - 3kA;
- At rated primary current 20A - 4ka;
- At rated primary current 30A - 6kA;
- At rated primary current 40A - 8kA;
- At rated primary current 50A - 10kA;
- At rated primary current 75A - 15kA;
- At rated primary current 100A - 21kA;
- At rated primary current 150A - 31kA;
- At rated primary current 200A - 42kA;
- At rated primary current 300A - 63kA;
- At rated primary current 400A - 84kA;
- At rated primary current 600A - 143kA;
- At rated primary current 800A - 143kA;
- At rated primary current 1000A - 143kA;
- At rated primary current 1500A - 143kA;
- At rated primary current 2000A - 220kA;
Rated current of the device current transformer TOL-35-III-II
Accuracy class
DC resistance of the windings
15A, 20A, 30A, 40A, 50A, 75A, 100A, 150A, 200A, 300A, 600A
№ 1
#2
0.16 Ohm
0.14 Ohm
400A, 800A
№ 1
#2
0.21 Ohm
0.17 Ohm
1000A
0.24 Ohm
0.41 Ohm
1500A
0.36 Ohm
0.56 Ohm
2000A
0.46 Ohm
0.66 Ohm
Rated secondary current transformer load device TOL-35-III-II, V · A
Ratio of transformation
Rated current ratio
20/5, 40/5, 50/5, 100/5, 200/5, 1000/5
74
64
63
58
General view of the device shown in Figure 1;
Figure 1: General view of the instrument current transformer TOL-35-III-II
TOL-35-III-II - Current transformer - Drawing.
Dimensions and weight of the device current transformer TOL-35-III-II are shown in Table 3;
Table 3 Dimensions and weight of the device current transformer TOL-35-III-II
Embodiment
Rated primary current
Dimensions.
Weight
L1
L2
L3
L4
S
TOL-35-III-II
15A, 800A, 1000A, 1500A, 2000A
630mm
652mm
512mm
552mm
12mm, 15mm, 20m
193kg
TOL-35-III-II-1
15A, 800A, 1000A, 1500A, 2000A
540mm
598mm
494mm
470mm
- Equipment designed for the total mechanical load from the wind at a speed of 40 m / s, with a wall thickness of glaze ice relief 20mm and hold no more than 500N (50kgs)