TOL-35-III-V-5 TOL-35-III-V-5
4.9 63
The number of secondary windings:
- For measurements - 2;
- For protection - 3;
Rated voltage - 35kV;
Maximum operating voltage - 40.5 kV;
Rated secondary - 5A;
Rated primary current - 15A, 20A, 30A, 40A, 50A, 75A, 100A, 150A, 200A, 300A, 400A, 600A, 800A, 1000A, 1500A, 2000A, 3000A;
Accuracy class - 0,2 S, 0,2, 0,5 S, 0,5, 5P, 10P.
current transformers
TOL-35-III-V-5 transformer image.
Price:
on request
Product information updated 23 April 2026.
print
Technical characteristics
Transformers are designed for outdoor use in open-voltage switchgear 35kV.
Technical characteristics of the instrument current transformers TOL-35-III-V-5:
- For measurements - 2;
- For protection - 3;
Rated voltage - 35kV;
Maximum operating voltage of the device current transformer TOL-35-III-V-5 - 40.5 kV;
Rated frequency AC - 50Hz or 60Hz;
Rated secondary current of the current transformer unit TOL-35-III-V-5 - 5A;
Accuracy class of the instrument current transformer TOL-35-III-V-5:
- Secondary winding for measurement - 0,2 S, 0,2, 0,5 S, 0,5;
- Secondary protection - 5P, 10P;
Rated secondary current transformer load device TOL-35-III-V-5, with a power factor:
- Cos φ = 0,8 - secondary winding for measurement - 15 V · A;
- Cos φ = 0,8 - secondary protection - 20V · A;
Rated current ratio secondary instrument current transformer TOL-35-III-V-5 to protect - 20;
Nominal safety factor of instruments for the measurement of the secondary winding - 5, 6;
Three-second thermal current instrument transformer current TOL-35-III-V-5:
- At rated primary current 15A - 1.0 kA
- At rated primary current 20A - 1.3 kA
- At rated primary current 30A - 1.8 kA
- At rated primary current 40A - 2.5 kA
- At rated primary current 50A - 2.9 kA
- At rated primary current 75A - 4.4 kA
- At rated primary current 100A - 5.9 kA
- At rated primary current 150A - 8.8 kA
- At rated primary current 200A - 12.9 kA
- At rated primary current 300A - 17kA;
- At rated primary current 400A - 24kA;
- At rated primary current 600A - 42kA;
- At rated primary current 800A - 56kA;
- At rated primary current 1000A - 52kA;
- At rated primary current 1500A - 56kA;
- At rated primary current 2000A - 57kA;
- At rated primary current 3000A - 57kA;
Rated peak withstand current instrument transformer TOL-35-III-V-5:
- At rated primary current 15A - 3kA;
- At rated primary current 20A - 4ka;
- At rated primary current 30A - 6kA;
- At rated primary current 40A - 8kA;
- At rated primary current 50A - 10kA;
- At rated primary current 75A - 15kA;
- At rated primary current 100A - 21kA;
- At rated primary current 150A - 31kA;
- At rated primary current 200A - 42kA;
- At rated primary current 300A - 63kA;
- At rated primary current 400A - 84kA;
- At rated primary current 600A - 143kA;
- At rated primary current 800A - 143kA;
- At rated primary current 1000A - 143kA;
- At rated primary current 1500A - 143kA;
- At rated primary current 2000A - 220kA;
- At rated primary current 3000A - 220kA;
Rated current of the device current transformer TOL-35-III-V-5
Accuracy class
DC resistance of the windings
20A, 40A, 50A, 75A, 100A, 200A, 1000A
№ 1
#2
0.16 Ohm
0.25 Ohm
15A, 30A, 75A, 150A, 300A, 400A, 600A
№ 1
#2
0.2 Ohm
0.28 Ohm
800A
0.26 Ohm
0.34 Ohm
1500A
0.24 Ohm
0.33 Ohm
2000A
0.33 Ohm
0.42 Ohm
3000A
0.51 Ohm
0.65 Ohm
Rated secondary current transformer load device TOL-35-III-V-5, VA
Ratio of transformation
Rated current ratio
20/5, 40/5, 50/5, 100/5, 200/5, 1000/5
54
46
46
48
41
General view of the device shown in Figure 1;
Figure 1: General view of the instrument current transformer TOL-35-III-V-5
TOL-35-III-V-5 - Current transformer - Drawing.
Dimensions and weight of the device current transformer TOL-35-III-V-5 are shown in Table 3;
Table 3 Dimensions and weight of the device current transformer TOL-35-III-V-5
Embodiment
Rated primary current
Dimensions.
Weight
L1
L2
L3
L4
S
TOL-35-III-V-5
15A, 800A, 1000A, 1500A, 2000A, 3000A
630mm
652mm
512mm
552mm
12mm, 15mm, 20m
193kg
- Equipment designed for the total mechanical load from the wind at a speed of 40 m / s, with a wall thickness of glaze ice relief 20mm and hold no more than 500N (50kgs)