TOL-35-III-V-4 TOL-35-III-V-4
4.9 63
The number of secondary windings:
- For measurements - 1 or 2;
- For protection - 3 or 2;
Rated voltage - 35kV;
Maximum operating voltage - 40.5 kV;
Rated secondary - 5A;
Rated primary current - 15A, 20A, 30A, 40A, 50A, 75A, 100A, 150A, 200A, 300A, 400A, 600A, 800A, 1000A, 1500A, 2000A, 3000A;
Accuracy class - 0,2 S, 0,2, 0,5 S, 0,5, 5P, 10P.
current transformers
TOL-35-III-V-4 transformer image.
Price:
on request
Product information updated 16 April 2026.
print
Technical characteristics
Transformers are designed for outdoor use in open-voltage switchgear 35kV.
Technical characteristics of the instrument current transformers TOL-35-III-V-4:
- For measurements - 1 or 2;
- For protection - 3 or 2;
Rated voltage - 35kV;
Maximum operating voltage of the device current transformer TOL-35-III-V-4 - 40.5 kV;
Rated frequency AC - 50Hz or 60Hz;
Rated secondary current of the current transformer unit TOL-35-III-V-4 - 5A;
Accuracy class of the instrument current transformer TOL-35-III-V-4:
- Secondary winding for measurement - 0,2 S, 0,2, 0,5 S, 0,5;
- Secondary protection - 5P, 10P;
Rated secondary current transformer load device TOL-35-III-V-4, with a power factor:
- Cos φ = 0,8 - secondary winding for measurement - 30V · A;
- Cos φ = 0,8 - secondary protection - 30V · A;
Rated current ratio secondary instrument current transformer TOL-35-III-V-4 for the defense - 20;
Nominal safety factor of instruments for the measurement of the secondary winding - 5, 6;
Three-second thermal current instrument transformer current TOL-35-III-V-4:
- At rated primary current 15A - 1.0 kA
- At rated primary current 20A - 1.3 kA
- At rated primary current 30A - 1.8 kA
- At rated primary current 40A - 2.5 kA
- At rated primary current 50A - 2.9 kA
- At rated primary current 75A - 4.4 kA
- At rated primary current 100A - 5.9 kA
- At rated primary current 150A - 8.8 kA
- At rated primary current 200A - 12.9 kA
- At rated primary current 300A - 17kA;
- At rated primary current 400A - 24kA;
- At rated primary current 600A - 42kA;
- At rated primary current 800A - 56kA;
- At rated primary current 1000A - 52kA;
- At rated primary current 1500A - 56kA;
- At rated primary current 2000A - 57kA;
- At rated primary current 3000A - 57kA;
- At rated primary current 4000A - 57kA;
Rated peak withstand current instrument transformer TOL-35-III-V-4:
- At rated primary current 15A - 3kA;
- At rated primary current 20A - 4ka;
- At rated primary current 30A - 6kA;
- At rated primary current 40A - 8kA;
- At rated primary current 50A - 10kA;
- At rated primary current 75A - 15kA;
- At rated primary current 100A - 21kA;
- At rated primary current 150A - 31kA;
- At rated primary current 200A - 42kA;
- At rated primary current 300A - 63kA;
- At rated primary current 400A - 84kA;
- At rated primary current 600A - 143kA;
- At rated primary current 800A - 143kA;
- At rated primary current 1000A - 143kA;
- At rated primary current 1500A - 143kA;
- At rated primary current 2000A - 220kA;
- At rated primary current 3000A - 220kA;
- At rated primary current 4000A - 220kA;
20A, 40A, 50A, 75A, 100A, 200A, 1000A
№ 1
#2
0.17 Ohm
0.27 Ohm
15A, 30A, 75A, 150A, 300A, 400A, 600A
№ 1
#2
0.22 Ohm
0.31 Ohm
800A
0.26 Ohm
0.42 Ohm
1500A
0.24 Ohm
0.39 Ohm
2000A
0.33 Ohm
0.47 Ohm
3000A
0.51 Ohm
0.73 Ohm
4000A
0.63 Ohm
0.95 Ohm
Ratio of transformation Rated current ratio
General view of the device shown in Figure 1;
Figure 1: General view of the instrument current transformer TOL-35-III-V-4
TOL-35-III-V-4 - Current transformer - Drawing.
Dimensions and weight of the device current transformer TOL-35-III-V-4 are shown in Table 3;
Table 3 Dimensions and weight of the device current transformer TOL-35-III-V-4
Embodiment Rated primary current Dimensions. Weight
L1 L2 L3 L4 S
TOL-35-III-V-4 15A, 800A, 1000A, 1500A, 2000A, 3000A 630mm 652mm 512mm 552mm 12mm, 15mm, 20m 193kg
- Equipment designed for the total mechanical load from the wind at a speed of 40 m / s, with a wall thickness of glaze ice relief 20mm and hold no more than 500N (50kgs)