TOL-35-III-7.2 TOL-35-III-7.2
4.9 63
The number of secondary windings:
- For measurements - 1, 2, 3, or 4;
- For protection - 1, 2 or 3;
Rated voltage - 35kV;
Maximum operating voltage - 40.5 kV;
Rated secondary - 1A, 5A;
Rated primary current - 10A, 15A, 20A, 30A, 40A, 50A, 75A, 80A, 100A, 150A, 200A, 300A, 400A, 500A, 600A, 750A, 800A, 1000A, 1200A, 1500A, 2000A;
Accuracy class - 0,2 S, 0,2, 0,5 S, 0,5, 5P, 10P.
Electrical measuring instruments
transformers industrial (T-0,66, TSh-0,66, KTPVSH and others)
current transformers
TOL-35-III-7.2 transformer image.
Price:
on request
Product information updated 19 April 2026.
print
Technical characteristics
Transformers are designed for outdoor use in open-voltage switchgear 35kV.
Technical characteristics of the instrument current transformers TOL-35-III-7.2:
- For protection - 1, 2 or 3;
Rated voltage - 35kV;
Maximum operating voltage of the device current transformer TOL-35-III-7.2 - 40,5 kV;
Rated frequency AC - 50Hz or 60Hz;
Rated secondary current of the current transformer unit TOL-35-III-7.2 - 1A, 5A;
Accuracy class of the instrument current transformer TOL-35-III-7.2:
- Secondary winding for measurement - 0,2 S, 0,2, 0,5 S, 0,5;
- Secondary protection - 5P, 10P;
Rated secondary current transformer load device TOL-35-III-7.2 at a power factor:
- Cos φ = 0,8 - secondary winding for measurement - 3 B · A · A 5 V, 10 V · A, 15 V · A;
- Cos φ = 0,8 - secondary protection - 3 B · A · A 5V, 10V · A · A 15V, 20V · A · A 25 V, 30 V · A;
Rated current ratio secondary instrument current transformer TOL-35-III-7.2 for protection - 10;
Nominal safety factor of instruments for the measurement of the secondary winding - 6;
A one-second thermal current instrument transformer current TOL-35-III-7.2:
- At rated primary current 10A - 1.0 kA
- At rated primary current 15A - 1.50 kA
- At rated primary current 20A - 2.0 kA
- At rated primary current 30A - 3.0 kA
- At rated primary current 40A - 4.0 kA
- At rated primary current 50A - 5.0 kA
- At rated primary current 75A - 7.5 kA
- At rated primary current 80A - 8.0 kA
- At rated primary current 100A - 10.0 kA
- At rated primary current 150A - 15.0 kA
- At rated primary current 200A - 20.0 kA
- At rated primary current 300 A - 30.0 kA
- At rated primary current 400A - 40.0 kA
- At rated primary current 500A - 50.0 kA
- At rated primary current 600A - 60.0 kA
- At rated primary current 750A - 60.0 kA
- At rated primary current 800A - 60.0 kA
- At rated primary current 1000A - 60.0 kA
- At rated primary current 1200A - 60.0 kA
- At rated primary current 1500A - 60.0 kA
- At rated primary current 2000A - 60.0 kA
Rated peak withstand current instrument transformer TOL-35-III-7.2:
- At rated primary current 10A - 2.55 kA
- At rated primary current 15A - 3.83 kA
- At rated primary current 20A - 5.10 kA
- At rated primary current 30A - 7.70 kA
- At rated primary current 40A - 10,20 kA
- At rated primary current 50A - 12.75 kA
- At rated primary current 75A - 19.13 kA
- At rated primary current 80A - 20.40 kA
- At rated primary current 100A - 25.50 kA
- At rated primary current 150A - 38.25 kA
- At rated primary current 200A - 51.0 kA
- At rated primary current 300A - 76.50 kA
- At rated primary current 400A - 102.0 kA
- At rated primary current 500A - 127.5 kA
- At rated primary current 600A - 153.0 kA
- At rated primary current 750A - 153.0 kA
- At rated primary current 800A - 153.0 kA
- At rated primary current 1000A - 153.0 kA
- At rated primary current 1200A - 153.0 kA
- At rated primary current 1500A - 153.0 kA
- At rated primary current 2000A - 153.0 kA
General view of the device shown in Figure 1;
Figure 1: General view of the instrument current transformer TOL-35-III-7.2
TOL-35-III-7.2 - current transformer
The transformers are manufactured in climatic design "UHL" and are intended for indoor use in:
Height above the sea level - no more than 1000 m.
- Ambient temperature with the heat the air inside the switchgear - from -60 ° C to +50 ° C;
- Working position - vertical;
- Internal insulation casting, heat resistance class "B" and flammability class FH (PG) 1;
- External insulation cast, thermal class «Y» and flammability class FH (PG) 3;
- Equipment designed for the total mechanical load from the wind at a speed of 40 m / s, with a wall thickness of glaze ice relief 20mm and hold no more than 500N (50kgs)