Shunt 75SHSMT2 3000A Shunt 75SHSMT2 3000A
Shunt measuring steady 75SHSMT2 3000A (75SHSM-T2, 75SHSM T2)
Designed for the extension of the limits of measuring DC ammeters and counters Cove ampere-hours;
Accuracy class - 0.5;
Rated current - 3000A;
Nominal Impedance - 25 mkOm.
Electrical measuring instruments
analog panel meters
shunts (75ShS, 75ShSM, 75ShIS and others)
Shunt 75SHSMT2 3000A Shunt measuring stationary 75SHSMT2 3000A.
Price:
on request
In stock:   more than 100 pieces of all denominations.
Product information updated 14 April 2026.
print
Technical characteristics
Shunt measuring steady 75SHSMT2 3000A is intended to limit the extension of measurement DC ammeters and counters Cove ampere-hours.
Product Specifications stationary measuring shunts 75SHSMT2 300A:
Accuracy class - 0.5;
The voltage drop across the terminals of the potential for all grafts at rated current is 75mV;
Rated current - 3000A;
Nominal impedance shunt measuring stationary products 75SHSMT2 3000A - 25 mkOm;
Limits of error of shunt - ± 0,5%;
Maximum permissible variation of the resistance values ​​of the shunt products 75SHSMT2 3000A measuring stationary, appearing as a result of termoelektrodvi zhuschey power at nominal load current is equal to half the absolute value of the limit of permissible basic error STI shunt;
Shunt 75SHSMT2 3000A measuring steady-state is designed to operate at approximately rounding the air from -40 º C to +50 ° C and a relative humidity of 95% (at 40 ° C);
Overall dimensions of the product 75SHSMT2 3000A shunt measuring the stationary (non-current and potential terminals) - 200h105h50mm;
Weight - 4.4 kg;
The average lifetime of shunts to the cancellation - not less than 15 years.
Rate the product: Shunt 75SHSMT2 3000A