Shunt 75SHSMT2 Shunt 75SHSMT2
4.9 63
Shunt measuring steady 75SHSMT2 (75SHSM-T2, 75SHSM T2)
Designed for the extension of the limits of measuring DC ammeters and counters Cove ampere-hours;
Accuracy class - 0.5;
Rated current - 75A-7500A;
Nominal Impedance - 10 mkOm mkOm-1000.
Electrical measuring instruments
analog panel meters
shunts (75ShS, 75ShSM, 75ShIS and others)
75ShSMT2 4000A shunt image.
Price:
on request
In stock:   more than 100 pieces of all denominations.
Product information updated 23 April 2026.
print
Technical characteristics
Product Specifications stationary measuring shunts 75SHSMT2:
Accuracy class 0.5;
The voltage drop across the terminals of the potential for all grafts at rated current is 75mV;
Limits of error of shunt - ± 0,5%;
Rated current
Intentional impedance
75A
1000 mkOm
100A
750 mkOm
150 A
500 mkOm
200A
375 mkOm
300A
250 mkOm
500A
150 mkOm
750A
100 mkOm
1000 A
75 mkOm
1500 A
50 mkOm
2000A
37.5 mkOm
3000A
25 mkOm
4000A
18.75 mkOm
5000A
15 mkOm
6000A
7500A
10 mkOm
The average lifetime of shunts to the cancellation - at least 15 years of age;
Measurement limit
Weight, kg
Overall dimensions, mm
75A
0.19
120h22h12
100A
0.25
130h30h12
150 A
0.29
130h22h12
200A
0.38
130h30h12
300A
0.54
130h30h18
500A
0.41
150h35h20
750A
0.6
150h50h20
1000 A
0.8
170h50h30
1500 A
1.05
170h50h50
2000A
3.5
200h80h50
3000A
4.4
200h105h50
4000A
7
240h145h70
5000A
11
240h160h70
6000A
11
240h160h70
7500A
13
240h210h70
Rate the product: Shunt 75SHSMT2
Number of views: 2309
Product rating: 4.6
Number of grades: 752
Photos: Shunt 75SHSMT2
75ShSMT2 4000A shunt image.
75ShSMT2 4000A shunt image.
75SHSMT2 4000A front view.
75SHSMT2 4000A front view.
75SHSMT2 4000A side view.
75SHSMT2 4000A side view.
75SHSMT2 4000A rear view.
75SHSMT2 4000A rear view.
75SHSMT2 4000A overhead view.
75SHSMT2 4000A overhead view.
75SHSMT2 4000A bottom view.
75SHSMT2 4000A bottom view.
75ShSMT2 100A shunt image.
75ShSMT2 100A shunt image.
75SHSMT2 150A shunt image.
75SHSMT2 150A shunt image.
75ShSMT2 500A shunt image.
75ShSMT2 500A shunt image.
75ShSMT2 750A shunt image.
75ShSMT2 750A shunt image.
75ShSMT2 1000A shunt image.
75ShSMT2 1000A shunt image.
75ShSMT2 1500A shunt image.
75ShSMT2 1500A shunt image.
75ShSMT2 2000A shunt image.
75ShSMT2 2000A shunt image.