S-65VP-III S-65VP-III
4.9 63
Rotary transformer of S-65VP-III (S65VPIII, C 65VP III, S65VP-III, S65VP III, C-65VPIII, C 65VPIII)
Type - Sensor;
Accuracy Class - 3.0;
Minimum voltage - less than 160mV;
Maximum voltage - no less than 25V.
elements of automation
S-65VP-II synchro-transformer image.
  • Typical photos
Price:
on request
Product information updated 20 April 2026.
print
Technical characteristics
Is a non-contact single-channel micro-machines AC.
Technical characteristics of the devices rotary transformer C-65VP-III:
Type - Sensor;
Accuracy Class - 3.0;
Electromagnetic device asymmetry angle rotary transformer C-65VP-III - no more than ± 18min;
Maximum voltage - at least 25V;
Supply unit rotary transformer C-65VP-III current - less than 25mA;
Dimensions:
- Diameter - 65mm;
- Length - 19.1 mm;
Unit weight rotary transformer C-65VP-III - 0,18 kg;
Voltage - 36V ± 2V;
Frequency - 400Hz ± 20Hz.