S-65VPE-II S-65VPE-II
4.9 63
Type - Receiver;
Accuracy Class - 2.0;
Minimum voltage - less than 248 mV;
Maximum voltage - no less than 48 V.
Laboratory equipment
machine-tools
spare parts for industry
different parts for industry
elements of automation
S-65VPE-II rotary transformer image.
Price:
on request
Product information updated 12 April 2026.
print
Technical characteristics
Is a non-contact single-channel micro-machines AC.
Technical characteristics of the devices rotary transformers 65VPE C-II:
Type - Receiver;
Accuracy Class - 2.0;
Electromagnetic device asymmetry angle rotary transformer C-65VPE-II - no more than ± 12min;
Minimum voltage - less than 225mV;
Maximum voltage - at least 48V;
Supply unit rotary transformer C-II 65VPE current - not more than 25A;
Dimensions:
- Diameter - 65mm;
- Length - 19.1 mm;
Unit weight rotary transformer C-65VPE-II - 0,18 kg;
Voltage - 36V ± 2V;
Frequency - 400Hz ± 20Hz.