ZKRE-200KS ZKRE-200KS
4.9 63
Designed to secure and retain a flat or cylindrical samples with a tensile test;
Maximum test load - 200kN;
The initial diameter of the cylindrical specimens and bars - 4.0 mm-15, 0 mm;
The maximum diameter of the head of the sample - 22.0 mm;
The diameter of the test wire - 1.0 mm-8 0mm;
The thickness of the thin sheet and strip - 0,2 mm-3, 0 mm.
ZKRE-200KS Capturing ZKRE wedge-200KS.
Price:
on request
Product information updated 21 April 2026.
print
Technical characteristics
Technical characteristics of the devices wedge grips ZKRE-200KS:
Maximum test load - 200kN;
Starting sample thickness - 0.5 mm-12, 00mm;
Cross-sectional area sticks hexagonal and square unit grip wedge ZKRE-200KS - not more than 200 mm 2;
The efficiency of pneumatic holder is provided on AC 220V, 50Hz;
The efficiency of pneumatic holder is provided with compressed air the 10th grade contamination pressure of 0.3 MPa-1, 0mPa;
Power consumption of the device capture ZKRE-200KS wedge - not more than 0.1 kW;
Dimensions of one capture (without handles) - no more 190h285h260mm;