Brake stands STM-15000 consists of one roller, Width 2950 mm which is only - ideal for inspection points cars and trucks with a small room!
Examples of brake stands STM-15000:
If you want to view all the pictures on this lab, click on the picture or inscription.
To buy tester STM-15000 contact your account manager. Price brake tester will surprise you.
| Parameter | Measuring range | Error Measurement |
| Braking force on each wheel | from 0 kN to 26 kN | ±3% |
| Weight one axis car | from 0 kg to 12 000 kg | ±3% |
| Reaction time brake system | from 0 s to 2 s | ±0,01 s |
| Efforts on the organ Management | from 0 H to 1000 H | ±4% |
Supplied brake tester STM-15000:
1. Roller module installation - 1 pcs.
2. The force sensor on the brake pedal - 1 pcs.
3. Weight sensors - 4 pcs.
4. Control cabinet - 1 pcs.
5. Traffic lights - 1 pcs.
6. Tripod - 1 pcs.
7. System unit PC Intel ® Pentium 4M - 1 pcs.
8. LCD Monitor 19 inches - 1 pcs.
9. Software "Diagnostic Control 4.0" - 1 pcs.
10. Software "Brake Stand STM 5.00" - 1 pcs.
11. PC keyboard - 1 pcs.
12. Optical Mouse - 1 pcs.
13. Adapter USB-TC - 1 pcs.
14. Cable kit - 1 pcs.
15. Calibration kit - 1 pcs.
16. Mounting kit - 1 pcs.
17. Passport - 1 pcs.
18. Operating Manual - 1 pcs.
19. Methods of verification - 1 pcs.
20. Installation Instructions - 1 pcs.
21. Certificate of state metrological verification - 1 pcs.
Buying tester STM-15000, you will get high quality and durable stand at an affordable price.
Specifications STM-15000:
Initial speed of braking - 2 km/h.
Measuring range of the braking force at each wheel axle checked - from 0 kN to 26 kN.
Permissible relative error limit - no more than ±3.
Measuring range effort on the control - from 0 N to 1000 N.
Limit of permissible relative error - ±4.
Range of weight measurement axis - from 0 kg to 12 000 kg.
Measuring range brake system response time - from 0 seconds to 2 seconds.
Permissible relative error limit - no more than ±0,01.
Power consumption - no more than 13 kW.
Track width - from 960 mm to 2800 mm.
Wheel diameter - from 500 mm to 1200 mm.
Power supply:
- Voltage - 323 V to 418 V;
- Frequency - 50±1 Hz.
Warm-up time - no more than 15 minutes.
Continuous operation of the stand - at least 8 hours.
Average life - at least 8 years.
MTBF - not less than 1000 hours.
Average time running again - no more than 6,4 hours.
Operating temperature range of the measurement - from -30° C to +50° C.
Dimensions:
- Roller unit (2 pieces) - no more than 2950x730x360 mm;
- Front control - no more 600x420x1400 mm;
- Traffic - no more 70x200x200 mm.
Weight:
- Roller system - no more than 1150 kg;
- Front controls - not more than 50 kg;
- Traffic - no more than 5 kg.
Structural features STM-15000:
Automatic control of measurement modes or manual mode with radio control.
Provides display of measurement results and service information on the screen and a bulletin board.
Printout of measurement protocol and schedules braking forces.
Corrosion protection of all elements of the roller installation STM: polymer powder coating.
- Weight axis diagnosed kg;
- The control force, N;
- Response time braking system;
- Specific braking force of each wheel, kN;
- Relative difference in brake force one axis;
- Oval wheel axis diagnosed.
3. Automatic control of the measurement mode or manually with radio control.
2. Supply
The basic package includes a modern PC «Intel ® Pentium 4M» 19 "LCD monitor with a set of necessary Russified licensed software and database specifications of all cars , "Brake Stand STM 5.00".
With the help of this software you can connect to your computer in a single line of technical control all other devices of NPF "META" (brake stands, photo and video recording, shock absorber testers, testers slip wheels, gas analyzers, smoke meters, photometers, lyuftomer, measuring light transmission coefficient Glass et al.) After vehicle diagnostics program "Diagnostic Control 4.0" automatically generates and prints a common protocol diagnostics vehicle, which will include vehicle registration data, the owner and all the parameters that were measured.