To buy tester STM-3500MM contact your account manager. Price brake tester will surprise you.
Tester STM provides the rotation of wheels in different directions.
Supplied brake tester STM-3500MM:
1. Roller module installation - 1 pcs.
2. The force sensor on the brake pedal - 1 pcs.
3. Weight sensors - 4 pcs.
4. Control cabinet - 1 pcs.
5. Traffic lights - 1 pcs.
6. Tripod - 1 pcs.
7. System unit PC Intel ® Pentium 4M - 1 pcs.
8. LCD Monitor 19 inches - 1 pcs.
9. Software "Diagnostic Control 4.0" - 1 pcs.
10. Software "Brake Stand STM 5.00" - 1 pcs.
11. PC keyboard - 1 pcs.
12. Optical Mouse - 1 pcs.
13. Adapter USB-TC - 1 pcs.
14. Cable kit - 1 pcs.
15. Calibration kit - 1 pcs.
16. Mounting kit - 1 pcs.
17. Passport - 1 pcs.
18. Operating Manual - 1 pcs.
19. Methods of verification - 1 pcs.
20. Installation Instructions - 1 pcs.
21. Certificate of state metrological verification - 1 pcs.
Buying tester STM-3500MM, you will get high quality and durable stand at an affordable price.
Specifications STM-3500MM:
The measuring range of the braking force at each wheel axle checked - from 0 kN to 5 kN.
Mass axis measuring range - from 0 kg to 1500 kg.
Measuring range effort on the control - from 0 N to 1000 N.
Power supply:
- Voltage - 323 V to 418 V;
- Frequency - 50±1 Hz.
Warm-up time - no more than 15 minutes.
Continuous operation of the stand - at least 8 hours.
Average life - at least 8 years.
Operating temperature range of the measurement - from -30° C to +50° C.
Structural features STM-3500MM:
Automatic control of measurement modes or manual mode with radio control.
Provides display of measurement results and service information on the screen and a bulletin board.
Printout of measurement protocol and schedules braking forces.
Corrosion protection of all elements of the roller installation STM: polymer powder coating.
- Weight axis diagnosed kg;
- The control force, N;
- Response time braking system;
- Specific braking force of each wheel, kN;
- Relative difference in brake force one axis;
- Oval wheel axis diagnosed.
2. Supply
The basic package includes a modern PC «Intel ® Pentium 4M» 19 "LCD monitor with a set of necessary Russified licensed software and database specifications of all cars , "Brake Stand STM 5.00".
With the help of this software you can connect to your computer in a single line of technical control all other devices of NPF "META" (brake stands, photo and video recording, shock absorber testers, testers slip wheels, gas analyzers, smoke meters, photometers, lyuftomer, measuring light transmission coefficient Glass et al.) After vehicle diagnostics program "Diagnostic Control 4.0" automatically generates and prints a common protocol diagnostics vehicle, which will include vehicle registration data, the owner and all the parameters that were measured.