SHR28P7NSH7 SHR28P7NSH7
4.9 63
Jack SHR28P7NSH7 (SHR28P7NSH7M)
Designed for use in electrical circuits, AC and DC voltage with a frequency of 3MHz 850V;
Frame size - 28mm, without the pipe;
Number of contacts - 7;
Current Draw:
- To a single contact - 35A;
- The total for the connector - 155a;
Type - socket for UTP cable.
Datasheets and radio parts
connectors (2RM, 2RTT, RG, RSh, SNTs, SShR, ShR and others)
connectors ShR
ShR28P7NSh7 device image.
Price:
on request
In stock:   34 pcs
On order:   over 100 pcs
Product information updated 11 April 2026.
The price and delivery time depend on the requested quantity.
Find current information in our sales department.
print
print
Technical characteristics
Product Specifications SHR28P7NSH7 connectors:
Number of contacts - 7;
Current load product plug SHR28P7NSH7:
- To a single contact - 35A;
Type - socket for UTP cable;
Designation of contact combination (code number) connector products SHR28P7NSH7 - 7;
Diameter of the contacts - 1.5 mm;
Contact resistance connector products SHR28P7NSH7 - 2.5 Ohm - 0.15 ohm;
Sinusoidal vibration:
- Range of frequencies - 1Hz-500Hz;