S-65VPK-III S-65VPK-III
4.9 63
Type - Receiver;
Accuracy Class - 3.0;
Minimum voltage - less than 650mV;
Maximum voltage - no less than 96V.
elements of automation
S-65VPK-III Selsyn transformer 65VPK C-III.
Price:
on request
Product information updated 23 April 2026.
print
Technical characteristics
Is a non-contact single-channel micro-machines AC.
Technical characteristics of the devices rotary transformers 65VPK C-III:
Type - Receiver;
Accuracy Class - 3.0;
Electromagnetic device asymmetry angle rotary transformer C-65VPK-III - no more than ± 18min;
Maximum voltage - at least 96V;
Supply unit rotary transformer C-III 65VPK current - less than 60mA;
Dimensions:
- Diameter - 65mm;
- Length - 19.1 mm;
Unit weight rotary transformer C-65VPK-III - 0,18 kg;
Voltage - 36V ± 2V;
Frequency - 400Hz ± 20Hz.