S-65VPK-II S-65VPK-II
4.9 63
Rotary transformer of S-65VPK-II (S65VPKII, C 65VPK II, S65VPK-II, S65VPK II, C-65VPKII, C 65VPKII)
Type - Receiver;
Accuracy Class - 2.0;
Minimum voltage - less than 480mV;
Maximum voltage - no less than 96V.
elements of automation
S-65VPK-II Selsyn transformer 65VPK C-II.
Price:
on request
Product information updated 12 April 2026.
print
Technical characteristics
Is a non-contact single-channel micro-machines AC.
Technical characteristics of the devices rotary transformers 65VPK C-II:
Type - Receiver;
Accuracy Class - 2.0;
Electromagnetic device asymmetry angle rotary transformer C-65VPK-II - no more than ± 12min;
Maximum voltage - at least 96V;
Supply unit rotary transformer C-II 65VPK current - less than 60mA;
Dimensions:
- Diameter - 65mm;
- Length - 19.1 mm;
Unit weight rotary transformer C-65VPK-II - 0,18 kg;
Voltage - 36V ± 2V;
Frequency - 400Hz ± 20Hz.