S-65VPE-III S-65VPE-III
4.9 63
Type - Sensor;
Accuracy Class - 3.0;
Minimum voltage - less than 300mV;
Maximum voltage - no less than 48V.
elements of automation
S-65VPE-II rotary transformer image.
  • Typical photos
Price:
on request
Product information updated 14 April 2026.
print
Technical characteristics
Is a non-contact single-channel micro-machines AC.
Technical characteristics of the devices rotary transformers 65VPE C-III:
Type - Sensor;
Accuracy Class - 3.0;
Electromagnetic device asymmetry angle rotary transformer C-65VPE-III - no more than ± 18min;
Maximum voltage - at least 48V;
Supply unit rotary transformer C-III 65VPE current - less than 25mA;
Dimensions:
- Diameter - 65mm;
- Length - 19.1 mm;
Unit weight rotary transformer C-65VPE-III - 0,18 kg;
Voltage - 36V ± 2V;
Frequency - 400Hz ± 20Hz.