S-65VD-III S-65VD-III
4.9 63
Rotary transformer of S-65VD-III (S65VDIII, C 65VD III, S65VD-III, S65VD III, C-65VDIII, C 65VDIII)
Type - Sensor;
Accuracy Class - 3.0;
Minimum voltage - less than 280mV;
Maximum voltage - not less than 54B.
Laboratory equipment
machine-tools
spare parts for industry
different parts for industry
elements of automation
S-65VD-III Selsyn transformer C-65VD-III.
Price:
on request
Product information updated 12 April 2026.
print
Technical characteristics
Is a non-contact single-channel micro-machines AC.
Technical characteristics of the devices rotary transformers C-65VD-III:
Type - Sensor;
Accuracy Class - 3.0;
Electromagnetic device asymmetry angle rotary transformer C-65VD-III - no more than ± 18min;
Supply unit rotary transformer C-65VD-III current - less than 200mA;
Dimensions:
- Diameter - 65mm;
- Length - 15.5 mm;
Unit weight rotary transformer C-65VD-III - 0,18 kg;
Voltage - 36V ± 2V;
Frequency - 400Hz ± 20Hz.