DP60-90-6-R10-D41 DP60-90-6-R10-D41
4.9 63
Overall dimensions
- Length - 175mm;
- Diameter - 60mm;
Voltage - 27V ± 2,5 V;
Rated Power - 90W;
Rated speed - 6000ob/min.
Selsyns, rotary transformers, electric motors
DC motors (DB, DP-, DRV-, DSR-, SD- and others)
DP60-90-6-R10-D41 Motor DP60-90-6-P10-D41 low-inertia DC.
Price:
on request
Product information updated 14 April 2026.
print
Technical characteristics
Specifications electric appliances DP60-90-6-R10-D41 low-inertia DC:
High speed (electromechanical time constant of less than 0.01);
The admissibility of a pulsed power supply alternating voltage;
A small pick-up voltage;
Ambient temperature of -60 º C to +70 º C;
Atmospheric pressure - 2230mm.rt.st.-15mm.rt.st.;
Vibration frequency:
- 1Hz-1000Hz at acceleration 10g;
- 1000Hz 2000Hz-in acceleration 15g;
- 2000Hz-3000Gts during acceleration 20g;
Impact of single strokes to multiple acceleration 160g 60g;
Effect of linear acceleration up to 60g;
Impact Noise 60Hz-1000Hz at an SPL of 130dB;
Relative humidity - up to 98% at 35 º C;
Power supply DP60-90-6-R10-D41 - 27V ± 2,5 V;
Rotational speed - 6000ob/min.;
Electromechanical time constant - 10 ms;
Rated torque - 0.1432 N ∙ m;
Rated Power - 90W;
Pick-up voltage - 2.7 V;
Starting torque - 0.72 N ∙ m;
Current consumption at rated speed - 6.0 A;
Initial start-up current - 45A;
Rated load moment of inertia - 34,5 ∙ ∙ 10 -6 kg m 2;
Overall dimensions
- Length - 175mm;
- Diameter - 60mm;