DAK8-300/400-V DAK8-300/400-V
4.9 63
    DAK8-300/400-V phase asynchronous motor with squirrel-cage rotor is used as the actuator.
    Rated frequency - 400 Hz.
    Rated power - 300 watts.
Selsyns, rotary transformers, electric motors
DAK8-300/400-V image selsyns.
Price:
on request
Product information updated 23 April 2026.
print
Technical characteristics
Asynchronous motor DAK8-300/400-V
Specifications DAK8-300/400-V:
Rated frequency - 400 Hz.
Rated power - 300 watts.
Rated torque - 53.9×10-2 N·m.
Speed ​​- at least 5400. rev./min.
Current consumption - no more than 2.3 A.
Starting torque - at least 10,000 g·cm.
Idling current - less than 1.6 A.
Idle speed - at least 5850 rev./ min.
Power consumption at idle - no more than 90 watts.
Operating mode synchro - long.
Voltage - 220±11 V.
Supply frequency - 400 Hz±8.
The direction of rotation when the engine is under the scheme - clockwise.
MTBF DAK8-300/400-V - 2000 hrs.
Lifetime motor - 6.5 years.
Dimensions - 153×82×82 mm.
Dimensions of the output end - 16x10 mm.
Rotor weight - not more than 0.7 kg.
Stator weight - not more than 0.75 kg.
Insulation resistance DAK8-300/400-V:
- In normal climatic conditions - not less than 100 MOhm;
- During tests on thermal resistance - not less than 10 MOhm;
- After a moisture resistance test for 5 days - of at least 3 MOhm;
- After the test for resistance to humidity for 10 days - at least 1 MOhm.
Operating position - any.
Operating conditions synchros DAK8-300/400-V:
The ambient air temperature - from -50° C to +65° C.
Relative humidity at +40° C - from 95% to 98%.
Atmospheric pressure - reduced to 460 mm hg. art.
Range of vibrations with acceleration up to 40 m/s2 - 5 Hz to 120 Hz.