AVS 070-01S-50 AVS 070-01S-50
4.9 63
Frequency response - 10 Hz to 10,000 Hz.
Limit vibration accelerations - 5000 m/s2.
Limit shock acceleration - 8000 m/s2.
RMS vibration - 50 mm/s.
on request
Product information updated 12 April 2026.
print
Technical characteristics
High general purpose accelerometer AVS 070-01S-50
Frequency range AVS 070-01S-50 - 10 Hz to 10,000 Hz.
RMS vibration - 50 mm/s.
Technical characteristics of the devices accelerometer:
Uniform output - 4 mA to 20 mA; RS-485.