AVS 070-01S-150 (ABC 070-01C-150) AVS 070-01S-150 (ABC 070-01C-150)
Frequency response - 10 Hz to 10 000 Hz.
Limit vibration accelerations - 5000 m/s2.
Limit shock acceleration - 8000 m/s2.
RMS vibration - 150 mm/s.
on request
Product information updated 23 April 2026.
print
Technical characteristics
Accelerometer high AVS 070-01S-150
AVS 070-01S-150 high accelerometer is used as a sensor for measuring absolute vibration complexes.
Frequency range AVS 070-01S-150 - 10 Hz to 10 000 Hz.
RMS vibration - 150 mm/s.
Technical characteristics of the devices accelerometer:
Uniform output - 4 mA to 20 mA; RS-485.