20MVT-2-5P 20MVT-2-5P
4.9 63
Is a two-pole contact four coil machine;
Operation - Synchro;
Supply voltage - 28V;
Input impedance idling - 2000 ohms;
Turns Ratio - 0.560.
Selsyns, rotary transformers, electric motors
transformers rotating (10VTM-, 2,5VT, 5BVT, BVT, VT-, SKT- and others)
photos will appear soon
Price:
on request
Product information updated 18 April 2026.
print
Technical characteristics
Transformer 20MVT-2-5P rotating (20MVT25P, 20-MVT 2-5P, 20 mVT-25P, 20MVT2-5P, 5P 20MVT2 20 MW 2-5P)
rotary transformers 20MVT-2-5P is a two-pole contact four coil car.
Technical characteristics of the instrument transformers 20MVT-2-5P Rotating:
Operation - Synchro;
Nominal frequency of the excitation voltage instrument transformer 20MVT-2-5P Rotary - 400Hz;
Moment of static friction - 0.0015 Nm
Supply voltage - 28V;
Input impedance transformer idling device 20MVT-2-5P Rotary - 2000 ohms;
Turns Ratio - 0.560;
20mW rotary transformers-2-5P Synchro mode are divided into accuracy classes:
- Transformer 20MVT-2-5P A class of accuracy (A grade. T) has the characteristics:
- Accuracy in repetition TPD - ± 6ugl.min.;
- Error display the sine function - ± 0,02%;
- Asymmetry of null positions of the rotor - ± 1ugl.min.;
- Residual EDS - no more than 0.05%;
- The difference between the coefficients of transformation - 0.031%;
- Transformer 20MVT-2-5P B class of accuracy (B cells. T) has the characteristics:
- Error display the sine function - ± 0,04%;
- Asymmetry of null positions of the rotor - ± 1,5 ang.;
- Residual EDS - no more than 0.09%;
- The difference between the coefficients of transformation - 0.052%;
- Transformer 20MVT-2-5P accuracy class 0 (0 cells. T) has the characteristics:
- Accuracy in repetition TPD - ± 10 ang.;
- Error display the sine function - ± 0,06%;
- Asymmetry of null positions of the rotor - ± 2ugl.min.;
- Residual EDS - not more than 0.125%;
- The difference between the coefficients of transformation - 0.062%;
- Transformer 20MVT-2-5P an accuracy class (1st class. T) has the characteristics:
- Error display the sine function - ± 0,10%;
- Asymmetry of null positions of the rotor - ± 3,5 ang.;
- Residual EDS - no more than 0.19%;
- The difference between the coefficients of transformation - 0.107%;
Magnetic material instrument transformer 20MVT-2-5P Rotary - 79NM;
Diameter seat - 35C;
The length of the output shaft ends - 72mm;
Outside diameter - 38mm;