20MVT-2-10P 20MVT-2-10P
4.9 63
Is a two-pole contact four stretch wrapping machines;
Operation - Synchro;
Supply voltage - 28V;
Input impedance idling - 2000 ohms;
Turns Ratio - 1000.
Selsyns, rotary transformers, electric motors
transformers rotating (10VTM-, 2,5VT, 5BVT, BVT, VT-, SKT- and others)
photos will appear soon
Price:
on request
Product information updated 11 April 2026.
print
Technical characteristics
rotary transformers 20MVT-2-10P is a two-pole contact four stretch wrapping machines.
Technical characteristics of the instrument transformers 20MVT-2-10P rotating:
Operation - Synchro;
Nominal frequency of the excitation voltage instrument transformer 20MVT-2-10P Rotary - 400Hz;
Moment of static friction - 0.0015 Nm
Supply voltage - 28V;
Input impedance transformer idling device 20MVT-2-10P Rotary - 2000 ohms;
Turns Ratio - 1.000;
20mW rotary transformers-2-10P Synchro mode are divided into accuracy classes:
- Transformer 20MVT-2-10P A class of accuracy (A grade. T) has the characteristics:
- Accuracy in repetition TPD - ± 6ugl.min.;
- Error display the sine function - ± 0,02%;
- Asymmetry of null positions of the rotor - ± 1ugl.min.;
- Residual EDS - no more than 0.05%;
- The difference between the coefficients of transformation - 0.031%;
- Transformer 20MVT-2-10P B class of accuracy (B cells. T) has the characteristics:
- Error display the sine function - ± 0,04%;
- Asymmetry of null positions of the rotor - ± 1,5 ang.;
- Residual EDS - no more than 0.09%;
- The difference between the coefficients of transformation - 0.052%;
- Transformer 20MVT-2-10P accuracy class 0 (0 cells. T) has the characteristics:
- Accuracy in repetition TPD - ± 10 ang.;
- Error display the sine function - ± 0,06%;
- Asymmetry of null positions of the rotor - ± 2ugl.min.;
- Residual EDS - not more than 0.125%;
- The difference between the coefficients of transformation - 0.062%;
- Transformer 20MVT-2-10P an accuracy class (1st class. T) has the characteristics:
- Error display the sine function - ± 0,10%;
- Asymmetry of null positions of the rotor - ± 3,5 ang.;
- Residual EDS - no more than 0.19%;
- The difference between the coefficients of transformation - 0.107%;
Magnetic material instrument transformer 20MVT-2-10P Rotary - 79NM;
Diameter seat - 35C;
The length of the output shaft ends - 72mm;
Outside diameter - 38mm;