Диод SMAJ40CA Диод SMAJ40CA
4.9 63
SMAJ40CA
диоды
Диод  SMAJ40CA  фотография.
Технические характеристики
Диод SMAJ40CA
Полное название: SMAJ40CA.
Технические характеристики:
EU RoHS : Compliant with Exemption
ECCN (US) : EAR99
Part Status : Active
HTS : 8541.10.00.80
Configuration : Single
Direction Type : Bi-Directional
Number of Elements per Chip : 1
Minimum Breakdown Voltage (V) : 44.4
Maximum Clamping Voltage (V) : 64.5
Maximum Reverse Stand-Off Voltage (V) : 40
Maximum Peak Pulse Current (A) : 6.2
Maximum Reverse Leakage Current (uA) : 1
Test Current (mA) : 1
Peak Pulse Power Dissipation (W) : 400
Minimum Operating Temperature (°C) : -65
Maximum Operating Temperature (°C) : 150
Operating Junction Temperature (°C) : -65 to 150
Packaging : Tape and Reel
Pin Count : 2
Supplier Package : SMA
Standard Package Name : DO-214-AC
Mounting : Surface Mount
Package Height : 2.09(Max)
Package Length : 4.6(Max)
Package Width : 2.79(Max)
PCB changed : 2
Lead Shape : J-Lead
Diode Configuration : Одинарный
Maximum Operating Temperature : +150 °C
ESD protection : Yes
Length : 4.6мм
Maximum Clamping Voltage : 64.5V
Minimum Breakdown Voltage : 49.1V
Brand : Littelfuse
Maximum Peak Pulse Current : 6.2A
Package Type : DO-214AC
Mounting Type : Поверхностный монтаж
Minimum Operating Temperature : -65 °C
Width : 2.79мм
Test Current : 1mA
Maximum Reverse Stand-off Voltage : 40V
Maximum Reverse Leakage Current : 1мкА
Высота : 2.08mm
Dimensions : 4.6 x 2.79 x 2.08mm
Surge Current Rating : 60A
Peak Pulse Power Dissipation : 400W
Applications : General Purpose
Bidirectional Channels : 1
California Prop 65 : Warning Information
Current - Peak Pulse (10/1000Вµs) : 6.2A
ECCN : EAR99
HTSUS : 8541.10.0080
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Operating Temperature : -65В°C ~ 150В°C (TJ)
Package : Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-ReelВ®
Package / Case : DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse : 400W
Power Line Protection : No
RoHS Status : ROHS3 Compliant
Series : SMAJ ->
Supplier Device Package : DO-214AC (SMA)
Type : Zener
Voltage - Breakdown (Min) : 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp : 64.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) : 40V
Также на сайте zapadpribor.com в наличии другие диоды и похожее приборы.
 SMAJ40CA - Диод - фотография.
Основные характеристики диода SMAJ40CA : SMAJ40CATVS Диодыкол-во в упаковке: 5000, Корпус: DO214ACЗажим 64,5 В, 6,2 А, Ipp Tvs, диод для поверхностного монтажа DO-214AC (SMA)