Диод Шоттки RB160VAM-60TR Диод Шоттки RB160VAM-60TR
RB160VAM-60TR
диоды
Диод Шоттки RB160VAM-60TR фотография 1.
Технические характеристики
Диод Шоттки RB160VAM-60TR
Технические характеристики:
Speed : Fast Recovery = 200mA (Io)
Supplier Device Package : TUMD2M
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 60V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 670mV @ 1A
Configuration : Single
Factory Pack Quantity : 3000
Height : 0.6 mm
If - Forward Current : 1 A
Ifsm - Forward Surge Current : 5 A
Ir - Reverse Current : 40 uA
Length : 2 mm
Manufacturer : ROHM Semiconductor
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Mounting Style : SMD/SMT
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Packaging : Cut Tape or Reel
Part # Aliases : RB160VAM-60
Product : Schottky Diodes
Product Category : Schottky Diodes & Rectifiers
Product Type : Schottky Diodes & Rectifiers
Subcategory : Diodes & Rectifiers
Technology : Si
Termination Style : SMD/SMT
Type : Schottky Barrier Diode
Vf - Forward Voltage : 0.61 V
Vr - Reverse Voltage : 60 V
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage : 60 V
Width : 1.4 mm