Диод JANTXV1N5665A Диод JANTXV1N5665A
4.9 63
JANTXV1N5665A
Радиокомпоненты и радиодетали
импортные радиодетали
диоды
Диод  JANTXV1N5665A  фотография 1.
Технические характеристики
Диод JANTXV1N5665A
Технические характеристики:
Applications : General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000Вµs) : 5.5A
ECCN : EAR99
HTSUS : 8541.10.0080
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Mounting Type : Through Hole
Notification : QPL or Military Specs are for reference only. Part
Operating Temperature : -65В°C ~ 175В°C (TJ)
Package : Bulk
Package / Case : DO-13
Power - Peak Pulse : 1500W (1.5kW)
Power Line Protection : No
REACH Status : REACH Unaffected
RoHS Status : RoHS non-compliant
Series : Military, MIL-PRF-19500/500 ->
Supplier Device Package : DO-13 (DO-202AA)
Type : Zener
Unidirectional Channels : 1
Voltage - Breakdown (Min) : 190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp : 274V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) : 171V
EU RoHS : Not Compliant
ECCN (US) : EAR99
Part Status : Active
Configuration : Single
Direction Type : Uni-Directional
Number of Elements per Chip : 1
Minimum Breakdown Voltage (V) : 190
Maximum Clamping Voltage (V) : 274
Maximum Reverse Stand-Off Voltage (V) : 171
Maximum Peak Pulse Current (A) : 5.5
Maximum Reverse Leakage Current (uA) : 5
Test Current (mA) : 1
Peak Pulse Power Dissipation (W) : 1500
Minimum Operating Temperature (°C) : -65
Maximum Operating Temperature (°C) : 175
Supplier Temperature Grade : Military
Pin Count : 2
Supplier Package : DO-13
Packaging : Bag
Standard Package Name : DO-202-AA
Diameter : 5.84
Mounting : Through Hole
Package Length : 13.2
PCB changed : 2
Lead Shape : Through Hole
Также на сайте zapadpribor.com представлены другие диоды и похожие приборы.
Основные характеристики диода JANTXV1N5665A : JANTXV1N5665ACircuit Protection/ TVS - Diodes274V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-13 (DO-202AA)