Диод Шоттки BAS70LP-7B Диод Шоттки BAS70LP-7B
BAS70LP-7B
диоды
Технические характеристики
Диод Шоттки BAS70LP-7B
Полное название: BAS70LP-7B.
Технические характеристики:
Категория продукта : Диоды и выпрямители Шоттки
Подкатегория : Diodes Rectifiers
Серия : BAS70LP
Технология : Si
Тип продукта : Schottky Diodes Rectifiers
Торговая марка : Diodes Incorporated
EU RoHS : Compliant
ECCN (US) : EAR99
Part Status : Active
HTS : 8541.10.00.80
Type : Schottky Diode
Maximum DC Reverse Voltage (V) : 70
Configuration : Single
Peak Reverse Repetitive Voltage (V) : 70
Maximum Continuous Forward Current (A) : 0.07
Peak Non-Repetitive Surge Current (A) : 0.8
Peak Forward Voltage (V) : 0.96@0.015A
Peak Reverse Current (uA) : 10
Maximum Junction Ambient Thermal Resistance : 295°C/W
Maximum Diode Capacitance (pF) : 1(Typ)
Maximum Power Dissipation (mW) : 430
Peak Reverse Recovery Time (ns) : 1.6(Typ)
Minimum Operating Temperature (°C) : -65
Maximum Operating Temperature (°C) : 150
Packaging : Tape and Reel
Automotive : No
Standard Package Name : DFN
Pin Count : 2
Supplier Package : X1-DFN
Military : No
Mounting : Surface Mount
Package Height : 0.47
Package Length : 1
Package Width : 0.6
PCB changed : 2
Lead Shape : No Lead
Base Product Number : BAS70 ->
Capacitance @ Vr, F : 1pF @ 0V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) : 70mA (DC)
Current - Reverse Leakage @ Vr : 10ВµA @ 70V
Diode Type : Schottky
ECCN : EAR99
HTSUS : 8541.10.0070
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature - Junction : -65В°C ~ 150В°C
Package : Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-ReelВ®
Package / Case : 0402 (1006 Metric)
REACH Status : REACH Unaffected
Reverse Recovery Time (trr) : 1.6ns
RoHS Status : ROHS3 Compliant
Speed : Small Signal =
Supplier Device Package : X1-DFN1006-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 70V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 960mV @ 15mA