Диод 1.5SMC440CA Диод 1.5SMC440CA
4.9 63
1.5SMC440CA
диоды
Диод  1.5SMC440CA  фотография 1.
Технические характеристики
Диод 1.5SMC440CA
Полное название: 1.5SMC440CA.
Технические характеристики:
Diode Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : +150 °C
Number of Elements per Chip : 1
Length : 7.11mm
Maximum Clamping Voltage : 602V
Minimum Breakdown Voltage : 418V
Brand : Littelfuse
Maximum Peak Pulse Current : 2.5A
Package Type : DO-214AB (SMC)
Mounting Type : Surface Mount
Minimum Operating Temperature : -65 °C
Width : 6.22mm
Test Current : 1mA
Maximum Reverse Stand-off Voltage : 376V
Maximum Reverse Leakage Current : 1µA
Height : 2.417mm
Pin Count : 2
Dimensions : 7.11 x 6.22 x 2.417mm
Direction Type : Bi-Directional
Peak Pulse Power Dissipation : 1500W
Applications : General Purpose
Bidirectional Channels : 1
California Prop 65 : Warning Information
Current - Peak Pulse (10/1000Вµs) : 2.5A
ECCN : EAR99
HTSUS : 8541.10.0080
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Operating Temperature : -55В°C ~ 150В°C (TJ)
Package : Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-ReelВ®
Package / Case : DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse : 1500W (1.5kW)
Power Line Protection : No
RoHS Status : ROHS3 Compliant
Series : 1.5SMC ->
Supplier Device Package : DO-214AB (SMCJ)
Type : Zener
Voltage - Breakdown (Min) : 418V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp : 602V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) : 376V
Automotive : No
Configuration : Single
ECCN (US) : EAR99
EU RoHS : Compliant with Exemption
Lead Shape : J-Lead
Maximum Clamping Voltage (V) : 602
Maximum Operating Temperature (°C) : 150
Maximum Peak Pulse Current (A) : 2.5
Maximum Power Dissipation (mW) : 6500
Maximum Reverse Leakage Current (uA) : 1
Maximum Reverse Stand-Off Voltage (V) : 376
Minimum Breakdown Voltage (V) : 418
Minimum Operating Temperature (°C) : -65
Mounting : Surface Mount
Packaging : Tape and Reel
Part Status : Active
PCB changed : 2
Peak Pulse Power Dissipation (W) : 1500
PPAP : No
Standard Package Name : DO-214-AB
Supplier Package : SMC
Test Current (mA) : 1
Также на сайте zapadpribor.com представлено другие диоды и похожее оборудование.
Основные характеристики диода 1.5SMC440CA : 1.5SMC440CATVS Диодыкол-во в упаковке: 3000, Корпус: DO214AB TVS- Диоды, двунаправленные, SMT, 1500 Вт, серия 1.5SMC, Littelfuse