Диод Шоттки ZHCS500TA Диод Шоттки ZHCS500TA
ZHCS500TA, Диод: выпрямительный Шоттки
Радиокомпоненты и радиодетали
импортные радиодетали
диоды
Технические характеристики
Диод Шоттки ZHCS500TA
Технические характеристики:
EU RoHS : Compliant
ECCN (US) : EAR99
Part Status : Active
HTS : 8541.10.00.80
Package Length : 3.04(Max)
Mounting : Surface Mount
Package Width : 1.4(Max)
Package Height : 1.02(Max)
PCB changed : 3
Lead Shape : Gull-wing
Type : Schottky Diode
Configuration : Single
Maximum DC Reverse Voltage (V) : 40
Maximum Continuous Forward Current (A) : 0.5
Peak Non-Repetitive Surge Current (A) : 6.75
Peak Forward Voltage (V) : 1.05@1.5A
Peak Reverse Current (uA) : 40@30V
Maximum Diode Capacitance (pF) : 20(Typ)
Maximum Power Dissipation (mW) : 330
Peak Reverse Recovery Time (ns) : 10(Typ)
Minimum Operating Temperature (°C) : -55
Maximum Operating Temperature (°C) : 125
Packaging : Tape and Reel
Automotive : No
Standard Package Name : SOT
Pin Count : 3
Supplier Package : SOT-23
Military : No
Base Product Number : ZHCS500 ->
Capacitance @ Vr, F : 20pF @ 25V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) : 500mA (DC)
Current - Reverse Leakage @ Vr : 40ВµA @ 30V
Diode Type : Schottky
ECCN : EAR99
HTSUS : 8541.10.0070
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature - Junction : 125В°C (Max)
Package : Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-ReelВ®
Package / Case : TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
REACH Status : REACH Unaffected
Reverse Recovery Time (trr) : 10ns
RoHS Status : ROHS3 Compliant
Speed : Fast Recovery = 200mA (Io)
Supplier Device Package : SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 40V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 550mV @ 500mA
If - Forward Current : 500mA
Peak Reverse Voltage : 40V
Vf - Forward Voltage : 550mV @ 500mA
Вес, г : 0.01
Cайт zapadpribor.com предлагает вашему вниманию диоды Шоттки , а также много подобного оборудования.
Основные характеристики диода Шоттки ZHCS500TA : ZHCS500TA, Диод: выпрямительный Шоттки Полупроводники/ Диоды/ Диоды Шоттки/ Диоды Шотки SMDДиод Шоттки 40V 500mA (DC) поверхностный монтаж SOT-23-3