Диод VS-HFA15PB60PBF Диод VS-HFA15PB60PBF
VS-HFA15PB60PBF
диоды
Диод  VS-HFA15PB60PBF  фотография 1.
Технические характеристики
Диод VS-HFA15PB60PBF
Технические характеристики:
Количество Выводов : 2 Вывода
Линейка Продукции : VS-HF
Максимальная Рабочая Температура : 150 C
Максимальное Время Обратного Восстановления : 60нс
Максимальное Значение Напряжения Vrrm : 600В
Максимальное Прямое Напряжение : 1.7В
Максимальный Импульсный Прямой Ток Ifsm : 150А
Средний Прямой Ток : 15А
Стиль Корпуса Диода : TO-247AC
Вес, г : 6
На сайте zapadpribor.com также представлены другие диоды и похожие изделия.
Основные характеристики диода VS-HFA15PB60PBF : VS-HFA15PB60PBF Диоды и тиристоры / Выпрямительные и импульсные Диоды / Одиночные Диоды Корпус: TO-247AC Modified, инфо: Диод Выпрямительный 600В 15A 19нсThe VS-HFA15PB60PBF is a HEXFRED® ultra-fast Recovery Diode employs the latest in epitaxial construction and advanced processing techniques. It features a superb combination of characteristics which result in performance which is unsurpassed by any rectifier previously available. It is especially well suited for use as the companion diode for IGBTs and MOSFETs. In addition to ultra-fast recovery time, the HEXFRED® product line features extremely low values of peak recovery current (IRRM) and does not exhibit any tendency to snap-OFF during the tb portion of recovery. It features combine to offer designers a rectifier with lower noise and significantly lower switching losses in both the diode and the switching transistor. These HEXFRED advantages can help to significantly reduce snubbing, component count and heat-sink sizes. It is ideally suited for applications in power supplies and power conversion systems and many other similar applications. - Very low IRRM and Qrr - Designed and qualified according to JEDEC®-JESD47 - Reduced power loss in diode and switching transistor - Reduced RFI and EMI - Higher frequency operation - Reduced snubbing - Reduced parts count