Диод Шоттки STPS41H100CT Диод Шоттки STPS41H100CT
STPS41H100CT
Радиокомпоненты и радиодетали
импортные радиодетали
диоды
Технические характеристики
Диод Шоттки STPS41H100CT
Полное название: STPS41H100CT.
Технические характеристики:
Package : Tube
Package / Case : TO-220-3
REACH Status : REACH Unaffected
RoHS Status : ROHS3 Compliant
Speed : Fast Recovery = 200mA (Io)
Supplier Device Package : TO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 800mV @ 20A
Brand : STMicroelectronics
Configuration : Dual Common Cathode
Factory Pack Quantity : 1000
Height : 9.15 mm
If - Forward Current : 40 A (2 x 20 A)
Ifsm - Forward Surge Current : 220 A
Ir - Reverse Current : 10 uA
Length : 10.4 mm
Manufacturer : STMicroelectronics
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Mounting Style : Through Hole
Operating Temperature Range : + 175 C
Packaging : Tube
Product : Schottky Rectifiers
Product Category : Schottky Diodes & Rectifiers
Product Type : Schottky Diodes & Rectifiers
Series : STPS41H100C
Subcategory : Diodes & Rectifiers
Technology : Si
Termination Style : Through Hole
Type : Schottky Rectifier
Vf - Forward Voltage : 0.9 V
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage : 100 V
Width : 4.6 mm