Микросхема SN74ACT240N Микросхема SN74ACT240N
SN74ACT240N, Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin PDIP Tube
микросхемы
Микросхема SN74ACT240N фотография.
Технические характеристики
Микросхема SN74ACT240N
Технические характеристики:
Base Product Number: 74ACT240 ->
Current - Output High, Low: 24mA, 24mA
ECCN: EAR99
HTSUS: 8542.39.0001
Logic Type: Buffer, Inverting
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Mounting Type: Through Hole
Number of Bits per Element: 4
Number of Elements: 2
Operating Temperature: -40В°C ~ 85В°C (TA)
Output Type: 3-State
Package: Tube
Package / Case: 20-DIP (0.300"", 7.62mm)
REACH Status: REACH Unaffected
RoHS Status: ROHS3 Compliant
Series: 74ACT ->
Supplier Device Package: 20-PDIP
Voltage - Supply: 4.5V ~ 5.5V