Диод SMB10J28AHR5G Диод SMB10J28AHR5G
4.9 63
SMB10J28AHR5G
диоды
Диод  SMB10J28AHR5G  фотография 1.
Технические характеристики
Диод SMB10J28AHR5G
Технические характеристики:
Applications : Automotive
Base Product Number : SMB10J28 ->
Current - Peak Pulse (10/1000Вµs) : 22A
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -55В°C ~ 175В°C (TJ)
Package : Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-ReelВ®
Package / Case : DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse : 1000W (1kW)
Power Line Protection : No
RoHS Status : ROHS3 Compliant
Series : Automotive, AEC-Q101, SMB10J ->
Supplier Device Package : DO-214AA (SMB)
Type : Zener
Unidirectional Channels : 1
Voltage - Breakdown (Min) : 31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp : 45.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) : 28V
Automotive : Yes
Configuration : Single
Direction Type : Uni-Directional
ECCN (US) : EAR99
EU RoHS : Compliant with Exemption
Maximum Clamping Voltage (V) : 45.4
Maximum Forward Voltage (V) : 3.5
Maximum Operating Temperature (°C) : 175
Maximum Peak Pulse Current (A) : 22
Maximum Reverse Leakage Current (uA) : 1
Maximum Reverse Stand-Off Voltage (V) : 28
Minimum Breakdown Voltage (V) : 31.1
Minimum Operating Temperature (°C) : -55
Mounting : Surface Mount
Number of Elements per Chip : 1
Packaging : Tape and Reel
Part Status : Active
PCB changed : 2
Peak Forward Surge Current (A) : 100
Peak Pulse Power Dissipation (W) : 1000
Pin Count : 2
PPAP : Unknown
Supplier Package : SMB
Supplier Temperature Grade : Automotive
Test Current (mA) : 1
Также на сайте zapadpribor.com представлено другие диоды и похожее оборудование.
Основные характеристики диода SMB10J28AHR5G : SMB10J28AHR5GCircuit Protection/ TVS - DiodesЗажим 45,4 В, 22 А, Ipp Tvs, диод для поверхностного монтажа, DO-214AA (SMB)