Диод Шоттки RB168VAM-60TR Диод Шоттки RB168VAM-60TR
RB168VAM-60TR, 60V 1A, SiC Schottky Diode, 2-Pin SOD-323HE
диоды
Диод Шоттки RB168VAM-60TR фотография 1.
Технические характеристики
Диод Шоттки RB168VAM-60TR
Технические характеристики:
Diode Configuration : Одинарный
Number of Elements per Chip : 1
Brand : ROHM
Package Type : SOD-323HE
Maximum Continuous Forward Current : 1A
Тип монтажа : Поверхностный монтаж
Число контактов : 2
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current : 5A
Тип диода : SiC Schottky
Peak Reverse Repetitive Voltage : 60V
Base Product Number : RB168 ->
Current - Average Rectified (Io) : 1A
Current - Reverse Leakage @ Vr : 1ВµA @ 60V
Diode Type : Schottky
ECCN : EAR99
HTSUS : 8541.10.0080
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature - Junction : 150В°C (Max)
Package : Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-ReelВ®
Package / Case : 2-SMD, Flat Lead
REACH Status : REACH Unaffected
Series : *
Speed : Fast Recovery = 200mA (Io)
Supplier Device Package : TUMD2M
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 60V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 820mV @ 1A
Также на сайте zapadpribor.com представлены другие диоды Шоттки и похожие приборы.
Основные характеристики диода Шоттки RB168VAM-60TR : RB168VAM-60TR, 60V 1A, SiC Schottky Diode, 2-Pin SOD-323HESemiconductorsDiode Schottky 60V 1A Surface Mount TUMD2M