Микросхема MC33151DR2G Микросхема MC33151DR2G
MC33151DR2G, ` SO8
Радиокомпоненты и радиодетали
импортные радиодетали
микросхемы
Микросхема MC33151DR2G фотография 1.
Технические характеристики
Микросхема MC33151DR2G
Технические характеристики:
EU RoHS: Compliant
ECCN (US): EAR99
Part Status: Active
HTS: 8542.39.00.01
Lead Shape: Gull-wing
Package Height: 1.5(Max)
Package Width: 4(Max)
Package Length: 5(Max)
Mounting: Surface Mount
PCB changed: 8
Driver Type: High Speed
Driver Configuration: Inverting
Number of Drivers: 2
High and Low Sides Dependency: Synchronous
Type: MOSFET
Number of Outputs: 2
Maximum Rise Time (ns): 31(Typ)
Maximum Fall Time (ns): 32(Typ)
Maximum Propagation Delay Time (ns): 36(Typ)
Input Logic Compatibility: CMOS|LSTTL
Minimum Operating Supply Voltage (V): 6.5
Maximum Operating Supply Voltage (V): 18
Maximum Supply Current (mA): 10.5(Typ)
Typical Input Low Threshold Voltage (V): 1.58
Typical Input High Threshold Voltage (V): 1.75
Peak Output Current (A): 1.5
Maximum Power Dissipation (mW): 560
Minimum Operating Temperature (°C): -40
Maximum Operating Temperature (°C): 85
Special Features: Under Voltage Lockout
Latch-Up Proof: No
Packaging: Tape and Reel
Pin Count: 8
Supplier Package: SOIC N
Standard Package Name: SOP
Base Product Number: MC33151 ->
Channel Type: Independent
Current - Peak Output (Source, Sink): 1.5A, 1.5A
Driven Configuration: Low-Side
ECCN: EAR99
Gate Type: N-Channel MOSFET
HTSUS: 8542.39.0001
Input Type: Inverting
Logic Voltage - VIL, VIH: 0.8V, 2.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40В°C ~ 150В°C (TJ)
Package: Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-ReelВ®
Package / Case: 8-SOIC (0.154"", 3.90mm Width)
REACH Status: REACH Unaffected
Rise / Fall Time (Typ): 31ns, 32ns
RoHS Status: ROHS3 Compliant
Supplier Device Package: 8-SOIC
Voltage - Supply: 6.5V ~ 18V
Основные характеристики микросхемы MC33151DR2G : MC33151DR2G, ` SO8Драйвер ы MOSFET и IGBTHigh Speed Dual MOSFET Driver Корпус SO-8, Кол-во нижних каналов 2, Максимальный выходной ток нарастания 1.5 А, Максимальный выходной ток спада 1.5 А