Микросхема LM2673T-12/NOPB Микросхема LM2673T-12/NOPB
LM2673T-12/NOPB, DC-DC Converter Step-Down 8-40V TO220-7
микросхемы
Микросхема LM2673T-12/NOPB фотография 1.
Технические характеристики
Микросхема LM2673T-12/NOPB
Технические характеристики:
Maximum Operating Temperature: +125 °C
Length: 10.16mm
Number of Outputs: 1
Brand: Texas Instruments
Package Type: TO-220
Minimum Input Voltage: 8 V
Converter Type: Step Down
Mounting Type: Through Hole
Minimum Operating Temperature: -40 °C
Width: 4.57mm
Height: 14.99mm
Maximum Switching Frequency: 0.26 MHz
Output Type: Fixed
Pin Count: 7
Dimensions: 10.16 x 4.57 x 14.99mm
Switching Regulator: Yes
Maximum Input Voltage: 40 V
Maximum Output Current: 3A
Efficiency: 94%
Maximum Output Voltage: 12 V
Вид монтажа: Through Hole
Входное напряжение (макс.): 40 V
Входное напряжение МИН.: 8 V
Выходное напряжение: 12 V
Выходной ток: 3 A
Рабочий ток источника питания: 4.2 mA
Размер фабричной упаковки: 45
Серия: LM2673
Средства разработки: LM2673-5.0EVAL
Торговая марка: Texas Instruments
Упаковка: Tube
Упаковка / блок: TO-220-7
Частота переключений: 260 kHz
Base Product Number: LM2673 ->
Current - Output: 3A
ECCN: EAR99
Frequency - Switching: 260kHz
Function: Step-Down
HTSUS: 8542.39.0001
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -40В°C ~ 125В°C (TJ)
Output Configuration: Positive
Package: Tube
Package / Case: TO-220-7 (Formed Leads)
REACH Status: REACH Unaffected
RoHS Status: ROHS3 Compliant
Series: SIMPLE SWITCHERВ® ->
Supplier Device Package: TO-220-7
Synchronous Rectifier: No
Topology: Buck
Video File: Wide VIN Power Design with LMZ3 SIMPLE SWITCHER Po
Voltage - Input (Max): 40V
Voltage - Input (Min): 8V
Voltage - Output (Min/Fixed): 12V