Симистор BTA312-800C Симистор BTA312-800C
BTA312-800C, Транзистор
тиристоры, триаки
Технические характеристики
Симистор BTA312-800C
Технические характеристики:
Maximum Holding Current : 35mA
Maximum Operating Temperature : +125 °C
Repetitive Peak Off-State Current : 0.5mA
Repetitive Peak Forward Blocking Voltage : 800V
Repetitive Peak Reverse Voltage : 800V
Length : 10.3мм
Brand : WeEn Semiconductors Co., Ltd
Package Type : TO-220AB
Mounting Type : Монтаж на плату в отверстия
Width : 4.7мм
Height : 16 (With Tab)mm
Rated Average On-State Current : 12A
Pin Count : 3
Dimensions : 10.3 x 4.7 x 16mm
Peak On-State Voltage : 1.6V
Maximum Gate Trigger Voltage : 1.5V
Surge Current Rating : 110A
Maximum Gate Trigger Current : 35mA