Диод AK1-076C-Y Диод AK1-076C-Y
4.9 63
AK1-076C-Y
диоды
Диод  AK1-076C-Y  фотография.
Технические характеристики
Диод AK1-076C-Y
Полное название: AK1-076C-Y.
Технические характеристики:
Applications : General Purpose
Bidirectional Channels : 1
Capacitance @ Frequency : 8500pF @ 10kHz
Current - Peak Pulse (10/1000Вµs) : 1000A (1kA) (8/20Вµs)
ECCN : EAR99
HTSUS : 8541.10.0080
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature : -55В°C ~ 125В°C (TJ)
Package : Bulk
Package / Case : Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Power Line Protection : No
RoHS Status : ROHS3 Compliant
Series : AK1-Y ->
Supplier Device Package : Axial
Type : Zener
Voltage - Breakdown (Min) : 85V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp : 140V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) : 76V
На сайте zapadpribor.com также представлены другие диоды и похожие изделия.
Основные характеристики диода AK1-076C-Y : AK1-076C-YCircuit Protection/ TVS - Diodes140V Clamp 1000A (1kA) (8/20Вµs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial