Диод 5KP36A-E3/51 Диод 5KP36A-E3/51
4.9 63
5KP36A-E3/51
диоды
Технические характеристики
Диод 5KP36A-E3/51
Полное название: 5KP36A-E3/51.
Технические характеристики:
Applications : General Purpose
Base Product Number : 5KP36 ->
Current - Peak Pulse (10/1000Вµs) : 86.1A
ECCN : EAR99
HTSUS : 8541.10.0080
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature : -55В°C ~ 175В°C (TJ)
Package : Bulk
Package / Case : P600, Axial
Power - Peak Pulse : 5000W (5kW)
Power Line Protection : No
REACH Status : REACH Unaffected
RoHS Status : ROHS3 Compliant
Series : TransZorbВ® ->
Supplier Device Package : P600
Type : Zener
Unidirectional Channels : 1
Voltage - Breakdown (Min) : 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp : 58.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) : 36V
EU RoHS : Compliant with Exemption
ECCN (US) : EAR99
Part Status : Active
HTS : 8541.10.00.80
Configuration : Single
Direction Type : Uni-Directional
Number of Elements per Chip : 1
Minimum Breakdown Voltage (V) : 40
Maximum Clamping Voltage (V) : 58.1
Maximum Reverse Stand-Off Voltage (V) : 36
Maximum Peak Pulse Current (A) : 86.1
Maximum Reverse Leakage Current (uA) : 2
Test Current (mA) : 5
Peak Pulse Power Dissipation (W) : 5000
Minimum Operating Temperature (°C) : -55
Maximum Operating Temperature (°C) : 175
Operating Junction Temperature (°C) : -55 to 175
Packaging : Bulk
Pin Count : 2
Supplier Package : Case P-600
Standard Package Name : Case P-600
Diameter : 9.1(Max)
Mounting : Through Hole
Package Length : 9.1(Max)
PCB changed : 2
Lead Shape : Through Hole
На сайте zapadpribor.com можно найти и другие диоды и множество похожих изделий.
Основные характеристики диода 5KP36A-E3/51 : 5KP36A-E3/51Circuit Protection/ TVS - Diodes58.1V Clamp 86.1A Ipp Tvs Diode Through Hole P600