Микросхема SN74LS240NS Микросхема SN74LS240NS
SN74LS240NS
микросхемы
Технические характеристики
Микросхема SN74LS240NS
Полное название: SN74LS240NS.
Технические характеристики:
Base Product Number: 74LS240 ->
Current - Output High, Low: 15mA, 24mA
ECCN: EAR99
HTSUS: 8542.39.0001
Logic Type: Buffer, Inverting
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Mounting Type: Surface Mount
Number of Bits per Element: 4
Number of Elements: 2
Operating Temperature: 0В°C ~ 70В°C (TA)
Output Type: 3-State
Package: Tube
Package / Case: 20-SOIC (0.209"", 5.30mm Width)
REACH Status: REACH Unaffected
Series: 74LS ->
Supplier Device Package: 20-SO
Voltage - Supply: 4.75V ~ 5.25V