Микросхема SN74ACT240DW Микросхема SN74ACT240DW
SN74ACT240DW
микросхемы
Технические характеристики
Микросхема SN74ACT240DW
Полное название: SN74ACT240DW.
Технические характеристики:
Base Product Number: 74ACT240 ->
Current - Output High, Low: 24mA, 24mA
ECCN: EAR99
HTSUS: 8542.39.0001
Logic Type: Buffer, Inverting
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Mounting Type: Surface Mount
Number of Bits per Element: 4
Number of Elements: 2
Operating Temperature: -40В°C ~ 85В°C (TA)
Output Type: 3-State
Package: Tube
Package / Case: 20-SOIC (0.295"", 7.50mm Width)
REACH Status: REACH Unaffected
RoHS Status: ROHS3 Compliant
Series: 74ACT ->
Supplier Device Package: 20-SOIC
Voltage - Supply: 4.5V ~ 5.5V