Транзистор MJF15031G Транзистор MJF15031G
MJF15031G
Радиокомпоненты и радиодетали
импортные радиодетали
транзисторы
Транзистор MJF15031G фотография 1.
Технические характеристики
Транзистор MJF15031G
Полное название: MJF15031G.
Технические характеристики:
Maximum Collector Emitter Saturation Voltage : 0.5 V dc
Maximum Operating Temperature : +150 °C
Maximum Operating Frequency : 10 MHz
Number of Elements per Chip : 1
Length : 9.96mm
Transistor Configuration : Single
Maximum Collector Base Voltage : 150 V dc
Brand : ON Semiconductor
Maximum Collector Emitter Voltage : 150 V
Package Type : TO-220FP
Maximum Power Dissipation : 36 W
Mounting Type : Монтаж на плату в отверстия
Minimum Operating Temperature : -65 °C
Width : 4.9мм
Maximum DC Collector Current : 16 A
Transistor Type : PNP
Height : 16.12mm
Pin Count : 3
Maximum Emitter Base Voltage : 5 В
Dimensions : 9.96 x 4.9 x 16.12mm
Minimum DC Current Gain : 20
Automotive : No
Configuration : Single
ECCN (US) : EAR99
EU RoHS : Compliant with Exemption
Lead Shape : Through Hole
Material : Si
Maximum Collector Base Voltage (V) : 150
Maximum Collector Cut-Off Current (nA) : 10000
Maximum Collector-Emitter Saturation Voltage (V) : 0.5 0.1A 1A
Maximum Collector-Emitter Voltage (V) : 150
Maximum DC Collector Current (A) : 8
Maximum Emitter Base Voltage (V) : 5
Maximum Operating Temperature (°C) : 150
Maximum Power Dissipation (mW) : 2000
Maximum Transition Frequency (MHz) : 30(Min)
Minimum Operating Temperature (°C) : -65
Mounting : Through Hole
Packaging : Rail
Part Status : Active
PCB changed : 3
PPAP : No
Product Category : Bipolar Power
Standard Package Name : TO-220
Supplier Package : TO-220FP
Tab : Tab
Type : PNP
Base Product Number : MJF15031 ->
Current - Collector (Ic) (Max) : 8A
Current - Collector Cutoff (Max) : 10ВµA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce : 20 @ 4A, 2V
ECCN : EAR99
Frequency - Transition : 30MHz
HTSUS : 8541.29.0075
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Operating Temperature : -65В°C ~ 150В°C (TJ)
Package : Tube
Package / Case : TO-220-3 Full Pack
Power - Max : 2W
REACH Status : REACH Unaffected
RoHS Status : ROHS3 Compliant
Supplier Device Package : TO-220FP
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic : 500mV @ 100mA, 1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 150V
Collector- Base Voltage VCBO : 150 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 150 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 0.5 V
Continuous Collector Current : 8 A
DC Collector/Base Gain Hfe Min : 40
Emitter- Base Voltage VEBO : 5 V
Factory Pack Quantity : 50
Gain Bandwidth Product FT : 30 MHz
Manufacturer : ON Semiconductor
Mounting Style : Through Hole
Pd - Power Dissipation : 36 W
Product Type : BJTs - Bipolar Transistors
Series : MJF15031
Subcategory : Transistors
Transistor Polarity : PNP
Unit Weight : 0.081130 oz
Вес, г : 2.96
Также на сайте zapadpribor.com в наличии другие транзисторы и похожее приборы.
Основные характеристики транзистора MJF15031G : MJF15031GТранзисторы / Биполярные транзисторы / Одиночные биполярные транзисторыкорпус: TO-220FP, инфо: Биполярный транзистор, PNP, 150 В, 8 А, 36W Силовые транзисторы PNP, ON Semiconductor