Микросхема MC74VHC125DR2G Микросхема MC74VHC125DR2G
MC74VHC125DR2G
Радиокомпоненты и радиодетали
импортные радиодетали
микросхемы
Технические характеристики
Микросхема MC74VHC125DR2G
Технические характеристики:
Base Product Number: MC74VHC125 ->
Current - Output High, Low: 8mA, 8mA
ECCN: EAR99
HTSUS: 8542.39.0001
Logic Type: Buffer, Non-Inverting
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Mounting Type: Surface Mount
Number of Bits per Element: 1
Number of Elements: 4
Operating Temperature: -55В°C ~ 125В°C (TA)
Output Type: 3-State
Package: Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-ReelВ®
Package / Case: 14-SOIC (0.154"", 3.90mm Width)
REACH Status: REACH Unaffected
RoHS Status: ROHS3 Compliant
Series: 74VHC ->
Supplier Device Package: 14-SOIC
Voltage - Supply: 2V ~ 5.5V
Brand: ON Semiconductor
Factory Pack Quantity: 2500
Function: Buffer/Line Driver
Height: 1.5 mm
High Level Output Current: - 8 mA
Input Signal Type: Single-Ended
Length: 8.75 mm
Logic Family: VHC
Low Level Output Current: 8 mA
Manufacturer: ON Semiconductor
Maximum Operating Temperature: + 125 C
Minimum Operating Temperature: - 55 C
Mounting Style: SMD/SMT
Number Of Channels: 4
Number Of Input Lines: 4 Input
Number Of Output Lines: 3 Output
Operating Supply Voltage: 2 V to 5.5 V
Packaging: Cut Tape or Reel
Pd - Power Dissipation: 500 mW (1/2 W)
Polarity: Non-Inverting
Product Category: Buffers & Line Drivers
Product Type: Buffers & Line Drivers
Propagation Delay Time: 11.5 ns at 3.3 V, 7.5 ns at 5 V
Quiescent Current: 4 uA
Subcategory: Logic ICs
Supply Current - Max: 4 uA
Supply Voltage - Max: 5.5 V
Supply Voltage - Min: 2 V
Technology: CMOS
Unit Weight: 0.011923 oz
Width: 4 mm