Диод JANTX1N5663A Диод JANTX1N5663A
4.9 63
JANTX1N5663A
Радиокомпоненты и радиодетали
импортные радиодетали
диоды
Диод  JANTX1N5663A  фотография 1.
Технические характеристики
Диод JANTX1N5663A
Полное название: JANTX1N5663A.
Технические характеристики:
Applications : General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000Вµs) : 6.4A
ECCN : EAR99
HTSUS : 8541.10.0080
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Mounting Type : Through Hole
Notification : QPL or Military Specs are for reference only. Part
Operating Temperature : -65В°C ~ 175В°C (TJ)
Package : Bulk
Package / Case : DO-13
Power - Peak Pulse : 1500W (1.5kW)
Power Line Protection : No
REACH Status : REACH Unaffected
RoHS Status : RoHS non-compliant
Series : Military, MIL-PRF-19500/500 ->
Supplier Device Package : DO-202AA (DO-13)
Type : Zener
Unidirectional Channels : 1
Voltage - Breakdown (Min) : 162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp : 234V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) : 145V
EU RoHS : Not Compliant
ECCN (US) : EAR99
Part Status : Active
HTS : 8541.10.00.80
Configuration : Single
Direction Type : Uni-Directional
Number of Elements per Chip : 1
Minimum Breakdown Voltage (V) : 162
Maximum Clamping Voltage (V) : 234
Maximum Reverse Stand-Off Voltage (V) : 145
Maximum Peak Pulse Current (A) : 6.4
Maximum Reverse Leakage Current (uA) : 5
Test Current (mA) : 1
Peak Pulse Power Dissipation (W) : 1500
Minimum Operating Temperature (°C) : -65
Maximum Operating Temperature (°C) : 175
Supplier Temperature Grade : Military
Standard Package Name : DO-202-AA
Supplier Package : DO-13
Pin Count : 2
Packaging : Bag
Diameter : 5.84
Mounting : Through Hole
Package Length : 13.2
PCB changed : 2
Lead Shape : Through Hole
Также на сайте zapadpribor.com в наличии другие диоды и похожее приборы.
Основные характеристики диода JANTX1N5663A : JANTX1N5663ACircuit Protection/ TVS - DiodesЗажим 234V 6.4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-202AA (DO-13)