Симистор BTB41-800BRG Симистор BTB41-800BRG
BTB41-800BRG, Симистор 40А 800В, 50мА Standard [TOP-3]
тиристоры, триаки
Симистор BTB41-800BRG фотография.
Технические характеристики
Симистор BTB41-800BRG
Технические характеристики:
Конфигурация : single
Тип симистора : standard
Максимальное напряжение в закрытом состоянии, В : 800
Максимально допустимы ток в открытом состоянии, А : 40
Отпирающее постоянное напряжение управления, В : 1.3
Ударный ток в открытом состоянии, А : 400
Отпирающий постоянный ток управления, мА : 50
Ток удержания, мА : 80
Корпус : top-3
Вес, г : 7
Также на сайте zapadpribor.com представлены другие симисторы и похожие приборы.
Основные характеристики симистора BTB41-800BRG : BTB41-800BRG, Симистор 40А 800В, 50мА Standard [TOP-3]The BTB41-800BRG is a 40A non-insulated standard TRIAC suitable for general purpose AC switching. It can be used as an ON/OFF or phase angle function in various applications.• 800V, 41A standard triac in pin TOP-3 package• High current TRIAC• Low thermal resistance with clip bonding• High commutation capability• Suitable for phase control operations in light dimmers, motor speed controllers, and similar• Used for on• off function in static relays, heating regulation, induction motor starting circuits• Suitable for general purpose AC switching• 50mA standard sensitivity