Разъем 97-3101A-16S-1S
Технические характеристики:
- Вид монтажа:***cable;
- Вид сопряжения:***threaded;
- Другие названия товара №:***10-820028-01s 97-3101a-16s-01s u10-820028-01s;
- Количество позиций:***7 position;
- Коммерческое обозначение:***5015;
- Материал контакта:***copper alloy;
- Материал корпуса:***aluminum alloy;
- Номинальное напряжение:***700 v;
- Номинальный ток:***13 a;
- Подкатегория:***circular connectors;
- Покрытие контакта:***silver;
- Покрытие оболочки:***cadmium;
- Продукт:***connectors;
- Размер оболочки:***16s;
- Размер фабричной упаковки:***1;
- Серия:***97;
- Сортамент провода:***22 awg to 16 awg;
- Схема установки:***16s-01;
- Тип аварийной лампы:***mil-dtl-5015;
- Тип выводов:***solder;
- Тип контакта:***socket(female);
- Тип продукта:***circular mil spec connector;
- Угол монтажа:***straight;
- Форма оболочки:***receptacle;
- EU RoHS: Not Compliant;
- ECCN (US)***EAR99;
- Part Status: Active;
- HTS: 8536.69.40.20;
- Military Standard: MIL-5015;
- Automotive: Yes;
- Type: Circular;
- Gender: RCP;
- Mounting: Cable Mount;
- Body Orientation: Straight;
- Polarization: N;
- Number of Ports: 1;
- Number of Contacts: 7;
- Number of Terminals: 7;
- Contact Gender: SKT;
- Termination Method: Solder Cup;
- Shell Size / Insert Arrangement: 16S-1;
- Less Contact: No;
- Contact Plating: Silver;
- Shell Material: Aluminum Alloy;
- Shell Plating: Cadmium;
- Housing Color: Olive Drab;
- Maximum Voltage Rating: 700VDC|500VAC;
- Minimum Operating Temperature (°C)***-55;
- Maximum Operating Temperature (°C)***125;
- Mating Style: Threaded;
- Product Diameter (mm)***25.4;
- Product Length (mm)***37.39;
- Applications: Automotive, Industrial;
- Backshell Material, Plating: Aluminum Alloy, Olive Drab Chromate over Cadmium;
- Base Product Number: 97-3101A16 ->;
- Color: Olive Drab;
- Connector Type: Receptacle, Female Sockets;
- Contact Finish - Mating: Silver;
- Contact Material: Copper Alloy;
- ECCN: EAR99;
- Fastening Type: Threaded;
- Features: Backshell;
- HTSUS: 8536.69.4020;
- Insert Material: Diallyl Phthalate (DAP);
- Moisture Sensitivity Level (MSL)***1 (Unlimited);
- Mounting Type: Free Hanging (In-Line);
- Number of Positions: 7;
- Operating Temperature***-55В°C ~ 125В°C;
- Orientation: N (Normal);
- Package: Bulk;
- RoHS Status: RoHS non-compliant;
- Shell Finish: Olive Drab Chromate over Cadmium;
- Shell Size - Insert: 16S-1;
- Shielding: Unshielded;
- Termination: Solder Cup;
- Вес, г: 31.2
Cайт zapadpribor.com предлагает вашему вниманию разные разъемы и целое множество похожих товаров .
Между прочим это изделие иногда называют: 97 3101A 16S 1S, 973101A16S1S.