Микросхема 74LCX240MTC Микросхема 74LCX240MTC
74LCX240MTC
Радиокомпоненты и радиодетали
импортные радиодетали
микросхемы
Микросхема 74LCX240MTC фотография 1.
Технические характеристики
Микросхема 74LCX240MTC
Полное название: 74LCX240MTC.
Технические характеристики:
Количество каналов: 8
Maximum Operating Temperature: +85 °C
Schmitt Trigger Input: No
Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL: 7.5 ns @ 50 pF
Package Type: TSSOP
Mounting Type: Поверхностный монтаж
Width: 4.4мм
Высота: 0.9мм
Output Type: С тремя состояниями
Dimensions: 6.5 x 4.4 x 0.9mm
Maximum Low Level Output Current: 24mA
Maximum High Level Output Current: -24mA
Length: 6.5мм
Minimum Operating Supply Voltage: 2 V
Brand: ON Semiconductor
Propagation Delay Test Condition: 50пФ
Polarity: Инвертирующий
Input Type: Односторонний
Minimum Operating Temperature: -40 °C
Logic Family: 74LCX
Logic Function: Buffer, Driver
Maximum Operating Supply Voltage: 3.6 V
Pin Count: 20
Также на сайте zapadpribor.com представлены другие микросхемы и похожие приборы.
Основные характеристики микросхемы 74LCX240MTC : 74LCX240MTC IC, 74LCX LOGIC; Logic IC Function: Low Voltage Octal Buffer/Line Driver with 5V Tolerant Input and Output; Logic IC Family: LCX; Logic IC Base Number: 74240; Voltage, Supply Min: 2V; Voltage, Supply Max: 3.6V; Termination Type: SMD; Case Style: TSSOP; Pins, No. of: 20; Temperature, Operating Range: -40°C to +85°C Корпус TSSOP-20